Bildiğiniz üzere geçen hafta Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) tarafından “birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi” amacıyla açılan davada, Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerine tedbiren durdurma kararı verilmişti. Bugün ise Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Booking.com aleyhine Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği tarafından açılan davaya ilişkin davada TÜROB, Hukuk Müşavirliği aracılığyıla mahkemeye başvurdu ve tedbir kararının kaldırılmasını talep etti.

İşte TÜROB’un yaptığı açıklama;

”Türkiye genelinde konaklama sektörü negatif etkilendi, pazar paylarının büyük kısmını booking.com’dan elde eden Anadolu’da yer edinen oteller ile Türkiye sathındaki minik otellerin aniden tüm kaynakları kesildi Hukukun üstünlüğü şüphesizdir ve booking.com’un yasalara aykırılığı tespit edilmesi halinde yanlış/haksız rekabete neden olan uygulamalarını düzeltilmesi sağlanmalıdır. Sadece yargılama sürecinin devam etmesine rağmen booking.com’un faaliyetinin durdurulması, booking.com’dan ziyade sektörü ve vatandaşı cezalandırır özellikte olmuştur. Ek olarak bu karar, internasyonal alanda ülkemize yönelik negatif algının oluşmasına sebep vermektedir. Hukukun üstünlüğünü daima ön planda tutan birliğimiz, yasalara aykırı uygulamaların giderilmesi aşamasında, sektörün tüm paydaşlarının çıkarlarının korunması icap ettiğini ana ilke olarak kabul etmektedir.”

Özetlemek gerekirse TÜROB’un, Booking.com’un Türkiye otellerinin satışının durdurulması kararının konaklama sektörünün  zor bir durumda bıraktığı kaydedildi.

Paylaş