Her geçen sene akıllı telefonların oldukça yaygınlaşması ile internet kullanımı epey bir arttı. Türkiye’deki gençlerin de yaşlıların da kullandığı internet, İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social araştırmasına göre son zamanlarda kullanım oranı olarak epey bir artış yaşadı ve televizyon izlenme oranlarını epey bir geride bıraktı.

Yapılan araştırmaya göre Türklerin internette geçirdiği günlük süre son bir yılda yüzde 60 oranında artarak ortalama 6 saat 46 dakikaya ulaşırken aynı araştırma sonuçları günlük televizyon izleme süresinin 2 saat 14 dakikaya indiğini gösteriyor.

Yapılan araştırmada bir diğer yer alan bilgi de 2017 yılında Türkiye rakamlarına göre aktif internet kullanıcısı sayısı 48 milyon olduğunu gösteriyor. Bu kitlenin yüzde 87’si internete her gün düzenli bir şekilde girerken kitlenin yüzde 9’u haftada en az bir kere internete giriyor.

Araştırmada yer alan bilgiye göre internette geçirilen sürenin 3 saati sosyal medya kanallarına ayrılıyor. Sosyal medya platformlarından en çok kullanılanı yüzde 57 oranıyla YouTube olurken arkasından yüzde 56 oranıyla Facebook geliyor. Onların arkasından ise yüzde 45 oranıyla Instagram, yüzde 44 oranıyla Twitter, yüzde 40 oranıyla WhatsApp, son olarak da yüzde 36 oranıyla Messenger geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here