Türkiye’deki Elektrik Kesintilerinin Ardından Hacker Grubu Çıktı

7 Eylül 2017
105 Görüntülenme

2015’in sonlarından bu yana ülkemizde yaşanan ve özellikle geçtiğimiz yıl içinde fazlasıyla dile gelen beklenmedik uzun süreli elektrik kesintilerinin teknik bir sorundan kaynaklanmadığı, olayın içinde net bir şekilde sabotaj olduğu iddia ediliyordu ancak Türkiye’de yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin kaynağı belirlenememişti.

Uzmanlar fiziksel saldırılardan ya da belli başlı kötü niyetli gruplardan bahsederken ABD merkezli siber güvenlik şirketi Symantec, Türkiye’de yaşanan olağandışı uzun süreli elektrik kesintilerinin ardında Dragonfly adı verilen hacker grubunun olduğunu öne sürdü.

Symantec’e göre Dragonfly isimli grup, “Dragonfly 2.0” hareketiyle Türkiye’de İstanbul ve Trakya bölgesi başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç’e saldırı düzenleyerek önemli elektrik kesintilerine yol açtı.

Symantec tarafından faaliyetlerine ara vermişti

2010 yılından bu yana faaliyet gösterdiği bilinen Dragonfly hacker grubu, 2014 yılında Symantec tarafından haklarında yayınlanan rapor nedeniyle uzun bir süre faaliyetlerine ara vermişti. Son paylaşılan bilgiler ise hacker grubunun, Dragonfly 2.0 olarak tekrar faaliyetlerine başladığını gösteriyor.

İlginizi çekebilir

Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)
Sektörel
88 okunma
Sektörel
88 okunma

Avrupa Birliği, Google’a 4.3 milyar euro ceza verdi! (Açıklama geldi)

Mert Yamak - 18 Temmuz 2018

Bir süredir Google'ın Android ekosistemiyle birlikte akıllı telefon dünyasında tekelleşme yarattığı iddialarıyla ceza alabileceği ihtimali sıklıkla gündeme geliyordu. Avrupa Birliği…

Yeni iPhone’ların ekran panelleri görüntülendi
Mobil
56 okunma
Mobil
56 okunma

Yeni iPhone’ların ekran panelleri görüntülendi

Eren Kebapçı - 18 Temmuz 2018

Apple'ın Eylül ayında tanıtacağı iPhone modelleri ile ilgili sızıntılar gelmeye devam ediyor. Yeni yapılan sızıntılar ise iPhone'larda kullanılacak olan ekran…

Yorum yap