2015’in sonlarından bu yana ülkemizde yaşanan ve özellikle geçtiğimiz yıl içinde fazlasıyla dile gelen beklenmedik uzun süreli elektrik kesintilerinin teknik bir sorundan kaynaklanmadığı, olayın içinde net bir şekilde sabotaj olduğu iddia ediliyordu ancak Türkiye’de yaşanan uzun süreli elektrik kesintilerinin kaynağı belirlenememişti.

Uzmanlar fiziksel saldırılardan ya da belli başlı kötü niyetli gruplardan bahsederken ABD merkezli siber güvenlik şirketi Symantec, Türkiye’de yaşanan olağandışı uzun süreli elektrik kesintilerinin ardında Dragonfly adı verilen hacker grubunun olduğunu öne sürdü.

Symantec’e göre Dragonfly isimli grup, “Dragonfly 2.0” hareketiyle Türkiye’de İstanbul ve Trakya bölgesi başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve İsveç’e saldırı düzenleyerek önemli elektrik kesintilerine yol açtı.

Symantec tarafından faaliyetlerine ara vermişti

2010 yılından bu yana faaliyet gösterdiği bilinen Dragonfly hacker grubu, 2014 yılında Symantec tarafından haklarında yayınlanan rapor nedeniyle uzun bir süre faaliyetlerine ara vermişti. Son paylaşılan bilgiler ise hacker grubunun, Dragonfly 2.0 olarak tekrar faaliyetlerine başladığını gösteriyor.