Gerek mobil gerekse diğer platformdaki dijital oyunlar için özel hile programları son zamanlarda oldukça fazla artış gösterdi. Bu duruma karşı Türkiye’de ilk sert müdaheleyi yapan İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi tarafından dijital oyunlar için hile tedarik eden 3 web siteyi erişiminin kapatılmasının yanı sıra hile yayınlayanlara da toplam 205 bin TL tazminat cezası verildi.

185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat cezası kesilen coldhacks.com, hitlan.net ve hileevreni.com web sitelerinin sahiplerine bu kararın marka hakkını ihlal etmek ve haksız rekabette bulunmak gerekçesiyle verildiği açıklandı.

Bilişim-fikri mülkiyet ve ticaret hukuku uzmanı Dr. Mete Tevetoğlu konu ile ilgili şu açıklamlarda bulundu:

Bilişim ve oyun sektörünün, bu tür hile siteleri ile mücadelesi uzun yıllardır devam ediyor. İlk kez bu şekilde bir tazminat kararı çıkması benzer davalar için oldukça önemli bir gelişmedir. Ayrıca, Türk Ceza Kanunu’na eklenen 245/A maddesi ile de “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” özel bir siber suç olarak düzenlendi ve bu suçu işleyenler 1 – 3 yıl hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile karşı karşıya kalacaklar. Bu mahkeme kararı ve özel suç düzenlemesi sayesinde hile siteleriyle son derece etkin bir şekilde mücadele edilmesinin yolu açılmış oldu.

Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek ise yaptığı açıklamada bu kararın Türkiye’deki oyun sektörü için iyi bir adım olduğunu ve bu tür durumlara karşı hukuki mücadelelerinin kararlıkla sürdürüleceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here