2017’nin başından mayıs ayına kadar geçen süreçte hibrit araç satışları yüzde 389 oranında bir artışla 1.106 adet satış rakamına ulaştı. Devletin oluşturduğu vergi teşvikleri ve yeni model araçlarla yılsonunda 3 – 4 bin adet hibrit araç satışı bekleniyor.

Türkiye hibrit sektörüne hızlı uyum sağladı. 2016’nın ilk beş ayında hibrit otomobil satışı 226 adet iken 2017’nin ilk 5 ayında bu rakam 1.106 adete ulaştı. Pazarın büyümesinde devletin vergi teşviklerinin büyük payı var. Devlet 2016 Bakanlar Kurulu kararıyla silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyen ve elektrikli motor gücü de 50 kW üzeri olan hibrit araçlarda ÖTV oranını yüzde 90’dan yüzde 45’e indirdi. Yine silindir hacmi 2500 cm3’ü geçmeyen ve elektrikli motor gücü de 100 kW’ı geçen araçlarda yüzde 145 olan ÖTV oranını yüzde 90’a indirdi. Böylece dünyadaki çoğu ülkede uygulanan çevreci araçlara teşvik uygulaması Türkiye’de de başladı. Satışı etkileyen başka bir etken ise piyasadaki hibrit araçlarının marka ve modellerindeki artış. Bu artış faktörleriyle yılsonunda hibrit araç satış rakamlarının 3 bin ila 4 bin arası olması bekleniyor.

Toyota’dan yeni hibrit araçlar, KIA’dan 500 araçlık hedef ve Hyundai

Toyota C-HR, Prius, Yaris gibi araçlarına ek olarak RAV4 ve Auris araçlarının da hibrit sürümlerini Türkiye’ye getirdi. Hibrit pazarına girmek isteyen KIA’da mayıs ayında tanıttığı kibrit aracı Niro’dan toplam 12 adet sattı, hedefi ise 500 adet. Toyota ve KIA’nın arkasından Hyundai’de LONIQ modeliyle Türkiye pazarından payını almak için hazırlanıyor. Türkiye’deki hibrit araçlara artan ilgiyle beraber bu üç markanın yıl sonu satış rakamlarının ne olacağı ise merak konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here