Bildiğiniz gibi Türkiye, dünyada akıllı telefon ve tablet kullanım oranlarının en yüksek olduğu ülkelerden bir tanesi. Öyle ki hepimiz günümüzün hemen hemen her anında yanımızda mobil cihazlarımızı bulunduruyor ve ilk fırsatta onları kontrol ediyoruz ancak ilginç bir şekilde yaz aylarında bu durum daha da sık gerçekleşiyor.

RTB House’ın Türkiye’de gerçekleştirdiği araştırmalara göre havanın ısınmasıyla birlikte Türkiye’de mobil cihaz kullanım oranları %42 artıyor. Buna bağlı olarak da mobil reklamlara tıklama oranı da yaz aylarıyla birlikte temmuz ayında %33, ağustos ayında ise %32 artış gösteriyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan RTB House Türkiye Ülke Müdürü Oktay Tuğ, gittikçe artan mobil cihaz kullanımına bağlı olarak pazarlamacıların akıllı telefonlar ve tabletlerin sezonluk kullanım durumunu iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca Oktay Tuğ, pazarlamacılara da şu şekilde bir tavsiyede bulunuyor:

İnsanlar dışarıda daha fazla zaman geçirdikleri, tatile gittikleri ya da yazlık geziler yaptıkları için mobil kullanımı önemli derecede artıyor. Cihazlar arası kampanyalardan yararlanan performansa dayalı çözümler, reklam verenlerin yalnızca kampanya zamanlamalarından değil, kullanılacak olan ekranların avantajlarından yararlanmalarını sağlayarak, hareket halindeki kişileri hedeflemelerine yardımcı oluyor. Pazarlamacılar, doğru retargeting araçları ile satın almanın farklı aşamalarındaki müşteri davranışlarına hızlı bir şekilde tepki verebilir. Tüketicilerin nasıl ve ne zaman belirli platformlarla ilgilendiğini bildiklerinde farklı kullanıcıların segmentlerine (ziyaretçiler, alışveriş yapan kişiler, alıcılar) göre reklam stratejileri planlayabilir ve yoğun saatlerde daha doğru ve kişiselleştirilmiş mesajlar sunabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here