Türkiye Rekabet Kurumu’ndan Google’a 93 milyon TL ceza!

21 Eylül 2018
660 Görüntülenme

Hatırlayacağınız üzere Google, akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşmenin rekabet koşullarına aykırı olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Google, Avrupa Birliğince verilen cezaya karşı temyize giderken şirketin farklı ülke ve bölgelerde de rekabet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle ceza alıp almayacağı merak ediliyordu.

Türkiye’de de Google’ın Android işletim sistemi ve Google platformları için akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşme üzerinden rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, Google’ın Türkiye’de faaliyet gösteren üç şirketi Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.‘ne toplam 93 milyon TL‘lik ceza kesti.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Google’ın 60 gün içinde verilen kararla ilgili temyize gidebileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamı

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve anılan ekonomik bütünlük ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

19.09.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildi.”

İlginizi çekebilir

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı
Mobil
39 okunma
Mobil
39 okunma

Lenovo’nun dört kameralı telefonu Lenovo S5 Pro tanıtıldı

Mert Yamak - 18 Ekim 2018

Akıllı telefon pazarında sahibi olduğu Motorola markasının da desteğiyle önemli bir atılım gerçekleştiren ancak son dönemlerde sessiz kalan Lenovo, yeni…

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı
İnsansız & Otonom Araçlar
47 okunma
İnsansız & Otonom Araçlar
47 okunma

Boston Dynamics’in robotu Atlas yeni yetenekler kazandı

Cemil Eren Mutluay - 17 Ekim 2018

Daha önce ürettiği robotlar WildCat ve Spot ile dikkatleri üzerine çeken Boston Dynamics, uzun süredir üstünde çalıştığı Atlas’ın yeni videosunu…

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!
Genel
181 okunma
Genel
181 okunma

Oyunculara özel Huawei Mate 20X tanıtıldı!

Mert Yamak - 16 Ekim 2018

Huawei, Londra'da düzenlediği özel basın etkinliğinde Huawei Mate 20 ve Mate 20 Pro modellerinin yanı sıra oyunculara özel Mate 20…