Türkiye Rekabet Kurumu’ndan Google’a 93 milyon TL ceza!

21 Eylül 2018
772 Görüntülenme

Hatırlayacağınız üzere Google, akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşmenin rekabet koşullarına aykırı olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Google, Avrupa Birliğince verilen cezaya karşı temyize giderken şirketin farklı ülke ve bölgelerde de rekabet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle ceza alıp almayacağı merak ediliyordu.

Türkiye’de de Google’ın Android işletim sistemi ve Google platformları için akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşme üzerinden rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, Google’ın Türkiye’de faaliyet gösteren üç şirketi Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.‘ne toplam 93 milyon TL‘lik ceza kesti.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Google’ın 60 gün içinde verilen kararla ilgili temyize gidebileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamı

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve anılan ekonomik bütünlük ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

19.09.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildi.”

İlginizi çekebilir

Çin iPhone satışına yasak getirebilir
29 okunma
29 okunma

Çin iPhone satışına yasak getirebilir

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Qualcomm, Çin’deki Fuzhou Mahkemesi’nin, Qualcomm’un iki patentli ürününün kullanıldığı iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8,…

Robot konusunun cılkının çıktığı an
61 okunma
61 okunma

Robot konusunun cılkının çıktığı an

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

Akınsoft, Konya'da insansı robotlar yapan bir firma. Servis yapan robotlar, akıllanan robotlar yaparak, bunları sattığını sıklıkla dile getirerek uzun zaman…

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj
40 okunma
40 okunma

Ceplere ucuza küçük ve hızlı şarj

Serhat Ayan - 11 Aralık 2018

TP-Link, yepyeni iki powerbank modelini satışa sunacağını duyurdu. Yeni powerbank’lardan ilki 6000mAh pil kapasitesine sahip olan TL-PBB6000, kredi kartı büyüklüğünde…

%d blogcu bunu beğendi: