Türkiye Rekabet Kurumu’ndan Google’a 93 milyon TL ceza!

21 Eylül 2018
816 Görüntülenme

Hatırlayacağınız üzere Google, akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşmenin rekabet koşullarına aykırı olduğu gerekçesiyle Avrupa Birliği tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılmıştı. Google, Avrupa Birliğince verilen cezaya karşı temyize giderken şirketin farklı ülke ve bölgelerde de rekabet koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle ceza alıp almayacağı merak ediliyordu.

Türkiye’de de Google’ın Android işletim sistemi ve Google platformları için akıllı telefon üreticileriyle yaptığı sözleşme üzerinden rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatan Rekabet Kurumu, Google’ın Türkiye’de faaliyet gösteren üç şirketi Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.‘ne toplam 93 milyon TL‘lik ceza kesti.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Google’ın 60 gün içinde verilen kararla ilgili temyize gidebileceği belirtiliyor.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamı

“Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ve mobil uygulama ve hizmetlerin sunumuna ilişkin davranışlarının ve anılan ekonomik bütünlük ile cihaz üreticileri arasında imzalanan sözleşmelerin 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

19.09.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti.’den oluşan ekonomik bütünlüğün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen şirketlere idari para cezası verilmesine karar verildi.”

İlginizi çekebilir

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı
77 okunma
77 okunma

Çocukları intihara sürükleyen Momo adlı oyun yeniden ortaya çıktı

Onur Binay - 22 Şubat 2019

Mesajlaşma platformu WhatsApp üzerinden yayılan Momo’nun son olarak Arjantin'de 12 yaşındaki bir kızın ölümüne sebep olduğu iddia edilmişti. Momo'yla konuşan…

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir
71 okunma
71 okunma

Nvidia, önümüzdeki ay GeForce GTX 1650’yi piyasaya sürebilir

Onur Binay - 22 Şubat 2019

GeForce GTX 1660 ve GTX 1660 Ti söylentileri devam ederken, şimdi üçüncü bir Turing kartının gelecek ay geleceğine dair söylentiler…

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi
56 okunma
56 okunma

WhatsApp’ta önemli bir güvenlik açığı tespit edildi

Onur Binay - 22 Şubat 2019

WhatsApp 2.19.20 sürüm güncellemesiyle güvenliği bir adım arttırarak uygulamaya erişim izni için Face ID veya Touch ID kimlik doğrulama seçeneğini…

%d blogcu bunu beğendi: