Finans teknolojileri alanında önemli çalışmalar yürüten ve yakın zamanda 12 Doğu Avrupa ülkesine açılarak fintech alanında Türkiye’yi temsil etmek isteyen iyzico, Türkiye’nin ramazan ayındaki çevrimiçi satış karnesini açıkladı.

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatleri arasında Türkiye, bayram tatilinde nereye gideceğinin planını yaparak bayram tatili satın aldı. %46 gibi ciddi bir oranla iftar – sahur saatleri arasında bayram tatili satışı gerçekleştirirken tatil satışlarını %25 oranla kitap alışverişi takip etti.

Yine iftar ve sahur arasında yapılan alışverişlerde dikkat çekici bir artış ise internetten yapılan dondurma alışverişleri oldu. Dondurma siparişleri, geçtiğimiz yıla göre %367’lik artış gösterdi.

En çok alışveriş gece 4’te yapıldı

Ramazan ayında diğer bir dikkat çeken nokta ise Türkiye’de çevrimiçi alışverişlerin en çok gece saat 4’te yapılması oldu. Geride bıraktığımız döneme göre gece 4’te yapılan alışverişler %275 artış gösterdi.

Ramazan dönemi boyunca yapılan çevrimiçi alışverişlerde genel olarak mobil cihazlar kullanılırken en fazla alışverişi 18 – 24 yaş aralığındaki genç kitle gerçekleştirdi.

En yüksek tutarda siparişi hangi şehir verdi?

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayında internetten verilen siparişlerde ortalama sepet tutarı en yüksek olan şehir 256 TL ile Kayseri oldu. Kayseri’yi 239 TL ile Afyon ve 225 TL ile Ordu takip etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan iyzico COO’su Orkun Saitoğlu: “E-ticaret sektörü, hem ülkemizde hem de dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Türkiye’deki e-ticaret sektörü, 2017 yılını %30’luk büyümeyle kapattı. Geçtiğimiz yıl da aynı büyüme oranlarını yaklayabilmiştik. 2016’da %24 büyüyen e-ticaret, 31 milyar TL’ye ulaşmıştı. 2018’de büyümenin yüzde 30’un üzerine çıkması bekleniyor.” dedi.

Paylaş