Türkiye ramazan ayında en çok bayram tatili satın aldı!

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, ramazan ayında oranla en çok "bayram tatili" satın aldı.

12 Haziran 2018
499 Görüntülenme

Finans teknolojileri alanında önemli çalışmalar yürüten ve yakın zamanda 12 Doğu Avrupa ülkesine açılarak fintech alanında Türkiye’yi temsil etmek isteyen iyzico, Türkiye’nin ramazan ayındaki çevrimiçi satış karnesini açıkladı.

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatleri arasında Türkiye, bayram tatilinde nereye gideceğinin planını yaparak bayram tatili satın aldı. %46 gibi ciddi bir oranla iftar – sahur saatleri arasında bayram tatili satışı gerçekleştirirken tatil satışlarını %25 oranla kitap alışverişi takip etti.

Yine iftar ve sahur arasında yapılan alışverişlerde dikkat çekici bir artış ise internetten yapılan dondurma alışverişleri oldu. Dondurma siparişleri, geçtiğimiz yıla göre %367’lik artış gösterdi.

En çok alışveriş gece 4’te yapıldı

Ramazan ayında diğer bir dikkat çeken nokta ise Türkiye’de çevrimiçi alışverişlerin en çok gece saat 4’te yapılması oldu. Geride bıraktığımız döneme göre gece 4’te yapılan alışverişler %275 artış gösterdi.

Ramazan dönemi boyunca yapılan çevrimiçi alışverişlerde genel olarak mobil cihazlar kullanılırken en fazla alışverişi 18 – 24 yaş aralığındaki genç kitle gerçekleştirdi.

En yüksek tutarda siparişi hangi şehir verdi?

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayında internetten verilen siparişlerde ortalama sepet tutarı en yüksek olan şehir 256 TL ile Kayseri oldu. Kayseri’yi 239 TL ile Afyon ve 225 TL ile Ordu takip etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan iyzico COO’su Orkun Saitoğlu: “E-ticaret sektörü, hem ülkemizde hem de dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Türkiye’deki e-ticaret sektörü, 2017 yılını %30’luk büyümeyle kapattı. Geçtiğimiz yıl da aynı büyüme oranlarını yaklayabilmiştik. 2016’da %24 büyüyen e-ticaret, 31 milyar TL’ye ulaşmıştı. 2018’de büyümenin yüzde 30’un üzerine çıkması bekleniyor.” dedi.

İlginizi çekebilir

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!
Mobil
113 okunma
Mobil
113 okunma

Eski telefonunuzdaki verileri kolaylıkla yeni Samsung Galaxy’e taşıyın!

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Geçtiğimiz günlerde dünyayla aynı anda Türkiye'de düzenlediği yeni basın toplantısıyla birlikte üst seviye telefonu Galaxy Note9'u tüketicilerle buluşturan Samsung, kullanıcıların…

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor
Huawei
277 okunma
Huawei
277 okunma

Huawei P20 Lite fiyatı ve yetenekleriyle gençleri hedef alıyor

Mert Yamak - 17 Ağustos 2018

Telefon tasarımı kadar şekli, ekran boyutu ve hepsinden önemlisi renk seçenekleri, tasarım trendlerini yakından takip eden kullanıcıların önceliği oluyor. Telefonun…

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek
Sektörel
96 okunma
Sektörel
96 okunma

Wifi üzerinden güvenlik taraması yapılabilecek

Haber Merkezi - 17 Ağustos 2018

BD'li araştırmacılar, kablosuz internet bağlantı (WiFi) üzerinden halka açık alanlarda silah, bomba ve patlayıcı kimyasalları tespit edebilmeye olanak sağlayan yöntem…