Türkiye ramazan ayında en çok bayram tatili satın aldı!

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre Türkiye, ramazan ayında oranla en çok "bayram tatili" satın aldı.

12 Haziran 2018
357 Görüntülenme

Finans teknolojileri alanında önemli çalışmalar yürüten ve yakın zamanda 12 Doğu Avrupa ülkesine açılarak fintech alanında Türkiye’yi temsil etmek isteyen iyzico, Türkiye’nin ramazan ayındaki çevrimiçi satış karnesini açıkladı.

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatleri arasında Türkiye, bayram tatilinde nereye gideceğinin planını yaparak bayram tatili satın aldı. %46 gibi ciddi bir oranla iftar – sahur saatleri arasında bayram tatili satışı gerçekleştirirken tatil satışlarını %25 oranla kitap alışverişi takip etti.

Yine iftar ve sahur arasında yapılan alışverişlerde dikkat çekici bir artış ise internetten yapılan dondurma alışverişleri oldu. Dondurma siparişleri, geçtiğimiz yıla göre %367’lik artış gösterdi.

En çok alışveriş gece 4’te yapıldı

Ramazan ayında diğer bir dikkat çeken nokta ise Türkiye’de çevrimiçi alışverişlerin en çok gece saat 4’te yapılması oldu. Geride bıraktığımız döneme göre gece 4’te yapılan alışverişler %275 artış gösterdi.

Ramazan dönemi boyunca yapılan çevrimiçi alışverişlerde genel olarak mobil cihazlar kullanılırken en fazla alışverişi 18 – 24 yaş aralığındaki genç kitle gerçekleştirdi.

En yüksek tutarda siparişi hangi şehir verdi?

Iyzico tarafından açıklanan verilere göre ramazan ayında internetten verilen siparişlerde ortalama sepet tutarı en yüksek olan şehir 256 TL ile Kayseri oldu. Kayseri’yi 239 TL ile Afyon ve 225 TL ile Ordu takip etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan iyzico COO’su Orkun Saitoğlu: “E-ticaret sektörü, hem ülkemizde hem de dünyada en hızlı büyüyen sektörlerden biri. Türkiye’deki e-ticaret sektörü, 2017 yılını %30’luk büyümeyle kapattı. Geçtiğimiz yıl da aynı büyüme oranlarını yaklayabilmiştik. 2016’da %24 büyüyen e-ticaret, 31 milyar TL’ye ulaşmıştı. 2018’de büyümenin yüzde 30’un üzerine çıkması bekleniyor.” dedi.

İlginizi çekebilir

Nissan “Sürdürülebilirlik 2022” planıyla daha çevreci otomobiller üretecek
OTOMOBİL
58 okunma
OTOMOBİL
58 okunma

Nissan “Sürdürülebilirlik 2022” planıyla daha çevreci otomobiller üretecek

Mert Yamak - 22 Haziran 2018

NISSAN Motor Co, Ltd, şirketin sürdürülebilir bir yaşam için çevresel etkilerini azaltmayı hedefleyen ve yönetimde çeşitlilik ile dahil olma konularına…

Bayram arifesinde kartlı işlem trafiğinde rekor kırıldı
Sektörel
58 okunma
Sektörel
58 okunma

Bayram arifesinde kartlı işlem trafiğinde rekor kırıldı

Mert Yamak - 22 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…

Bithumb’dan 30 milyon dolarlık kripto para çalındı
Kripto Paralar ve Blockchain
55 okunma
Kripto Paralar ve Blockchain
55 okunma

Bithumb’dan 30 milyon dolarlık kripto para çalındı

Haber Merkezi - 22 Haziran 2018

Dünyanın en büyük altıncı kripto para birimi borsası Bithumb’dan yapılan açıklamada, saldırının tam olarak kaçta gerçekleştiğinin belirlenemediği, fakat Güney Kore…