Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan ekonomik olaylardan sonra Güney Kore, Çin ve Rusya gibi ülkelerle Türkiye’nin ekonomik alanda daha yakın ilişkiler kurduğu yönündeki haberler de gündeme gelmeye başladı. Son aktarılan bilgilere göre Rusya merkezli teknoloji devi Yandex, kendi Rusya’daki e-ticaret platformu Yandex.Market üzerinden Türkiye menşeili ürünlerin satışını gerçekleştirecek.

Yandex.Market İnternet Sitesi (market.yandex.ru)

Sputnik Türkiye’nin Rus Kommersant gazetesini kaynak alarak hazırladığı habere göre Yandex ve Sberbank tarafından kurulan Yandex.Market için Yandex ve Ziylan Grup anlaşmaya vardı. FLO, Polaris ve Uğur gibi markalarıyla tanıdığımız Ziylan Grup, kendi imzasını taşıyan ürünlerini Yandex.Market üzerinden Rusya’da satışa sunacak.

Türkiye’nin ihracatına katkı sağlayacak

Ziylan Grup’un Yandex.Market üzerinden Rusya’da satışını gerçekleştireceği ürünlerin tamamı Türkiye menşeili olacağı için Rusya’da yapılacak olan satışlar, Türkiye’nin de ihracatına katkı sağlayacak. Aynı zamanda Ziylan Grup ile yapılan bu anlaşma Yandex.Market’in ilk büyük uluslararası anlaşması olacak.

Yapılan açıklamalara göre ekim ayıyla birlikte başlayacak iş ortaklığında hangi ürünlerin satışa çıkacağı ve ne kadar adetle Rusya’daki tüketicilerin beğenisine sunulacağı ise bilinmiyor.

Paylaş