Bankalar, anketörler ve pazarlamacılar derken hepimiz istenmeyen aramalarla sık sık karşılaşıyoruz. Biz ne kadar her seferinde bu konudan ne kadar muzdarip olduğumuzu dile getirsek de bu gereksiz aramaların önüne geçmek pek mümkün olmuyor.

Kullanıcıları rahatsız eden bu aramalar üzerine detaylı bir araştırma gerçekleştiren Truecaller, yayınladığı 2017 yılı raporunda Türkiye’nin istenmeyen aramaların en fazla yapıldığı beşinci ülke olduğunu açıkladı. Truecaller’ın belirttiğine göre Türkiye’de her telefon kullanıcısına ayda ortalama 12 gereksiz arama geliyor.

Türkiye’deki gereksiz aramalarda bankalar ve finans şirketleri %49 oranla başı çekerken ikinci sırada %31 oranla telekom şirketlerinden gelen çeşitli aramalar yer aldı. Üçüncü olarak da ürün pazarlama amacıyla yapılan gereksiz aramalar %12 oranla listelendi. Kötü niyetli aramalar, pazar araştırmaları ve sigorta ürünleriyle ilgili aramalar da Türkiye’de %8’lik bir paya sahip.

Peki dünyada durum ne?

Truecaller’ın dünya genelini kapsayan araştırmasına baktığımızda en fazla gereksiz aramanın yapıldığı ülke olarak Hindistan başı çekiyor. İkinci sırayı ise ABD ve Brezilya paylaşırken üçüncü sırada Peru yer alıyor. Türkiye ile beşinci sırayı Peru ve Meksika paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here