Gamescom’da bu yıl partner ülke olarak yer alan Türkiye, 500 metrekareden fazla bir alana yayılan standıyla, fuarın daha ilk gününden katılımcıların ve medyanın ilgi odağı olmayı başardı.

Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED), ODTÜ TEKNOKENT ve Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (Turkish Electro Technology – TET) destekleriyle hazırlanan stantta bu yıl hem oyun ve yazılım sektörünün ileri gelen firmaları hem de bağımsız geliştiriciler yer almakta.

Türkiye’nin bağımsız oyun geliştiricilerine verdiği destek kapsamında başlattığı Turkey Loves Indies kampanyası, Gamescom’daki Türkiye standının odağını oluşturuyor. Türkiye’de oyun geliştiricilerine sunulan desteklerin dünyanın her yerindeki bağımsız geliştiricilere duyurulmasını hedefleyen kampanya katılımcılardan büyük ilgi görüyor.


Bunun yanında Tükiye standında yer alan firmalar, stantlarıyla özellikle yabancı basın ve girişimcilerin daha ilk günden dikkatini çekmeyi başardı. Mount & Blade serisiyle uluslararası arenada büyük başarı kazanmış ve milyonlarca oyuncuya ulaşmış Taleworlds Entertainment, serinin heyecanla beklenen son oyunu Mount & Blade II: Bannerlord’u özel tasarlanmış standında uluslararası basına tanıtmaya devam ediyor.

Taleworlds Entertainment’ın yanı sıra stantta 1010! oyunuyla mobil oyuncuların beğenisini kazanmış ve geçtiğimiz aylarda İngiltere ofisini açmış Gram Games; MoBu ve Legendary Team oyunlarıyla 2015 Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri’nde birçok ödüle layık görülen Panteon; Steam’de yeşil ışık almış yerli korku oyunu No:70’in yapımcıları No70 Games; Darklings ve Rop gibi oyunlarla Apple Store’da üst sıralarda yer almış Mildmania; VR ile ilgili çalışmalarıyla göz dolduran Hologram gibi geliştirici firmalar yer almakta. Bu firmalara Simsoft, Game Looper, DIGITOY GAMES, GamePro, Kodobur, Magiclab, UDO Games ve Reality Arts eşlik ediyor.

2008’den beri oyun geliştiricilere çeşitli destekler sağlayan ve 400 üzerinde oyunla 2 milyon dolar ihracat eşiğini geçen ATOM da 12 projeyle fuar alanında yer alıyor.

Paylaş