Yazan: Timur Akkurt

YouTube içerikleri üretmek dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir kesimin ilgilisi çekiyor. Bu yolda ilerlemek ise sanıldığından çok daha zor. Eğlenceli, bilgilendirici, sorgulayan bin bir çeşitli içeriği izlemeye başlayan takipçiler doğal olarak kendilerinin de içerik üretebileceğini düşünüyorlar ve YouTube işine girmeye çalışıyorlar. Televizyon için herkes içerik üretemiyor ama YouTube’un bütün esprisi bu değil mi zaten. Herkes eşit herkes kendini gösterme şansına sahip. Değil!

YouTube ve benzeri platformlar gerçekten çok meşakkatli, sabır, istikrar gerektiren zor bir mecra aslında. Üstüne üstlük YouTube algoritmaları Facebook algoritmaları da işin içine girdiği zaman işiniz normalden de güç hale geliyor. Biz Türkiye’nin en eski YouTube içerik üreticilerindeniz. Bilenler biliyor. Bu konuda kendimizce fena yolda almadık diyebiliriz. Ben bundan bir kaç yıl önce turkishyoutubers.com adresini aldığımda bir portal yapmayı düşünmüştüm. Lokalize edilmiş kaliteli içerikler ile Türkiye içerisinde daha kolay bulunur olmayı sağlamaktı amacım. Proje için biraz erken olduğunu düşündüğüm için aldığım alan adını biraz bekletmeyi uygun gördüm. Şimdi doğru zaman olduğunu düşünüyorum.

O kadar çok kanallarını incelememizi isteyen kişi bize mail atıyor ki bu kararı onları gördükten sonra verdim. Haklı olarak ya yorumlamamızı istiyor ya da kanalını duyurmamızı. Biz zaten kendi dikkatimizi çeken kanallar olduğu zaman bunu kendi hesaplarımızdan paylaşıyor, videolarının altına beğeni ya da yorumlarımızı yazıyoruz. Bu şekilde, bir yere kadar küçük bir farkındalık yaratılabiliyor ama yetmiyor. Ekin’le bir karar aldık. 100,000 abone olana kadar TURKISH YOUTUBERS kanalımızı büyüteceğiz.

AMAÇ:

Kanal 100K olduğu zaman ne olacak?

Kanal 100K olduğunda hepimizin kanalı olmayacak. Bu teknik olarak mümkün değil. YouTube algoritmasını atlatacak bir formül olarak bu takipçisi, izlenme oranları yüksek kanalı kullanacağız. Yani beğenilen ama bir türlü hakettiği noktaya ulaşamayan, hatta ulaşması mümkün olmayan içerik üreticilerini daha büyük kitlesi olan bu platformdan paylaşarak farkındalık yaratacağız. Şimdi diyeceksiniz ki sadece sizin kitleniz görecek; evet doğru bizim kitlemiz görecek ama bizim mevcutta sahip olduğumuz demografik yapı çok farklı insanlardan, ilgi alanlarından oluşuyor. Tabi ki mükemmel bir hedefleme olmayabilir. Bu konuda biz 100K olana kadar ona göre içerikleri üreterek takipçi yapısını mümkün olduğunca çeşitli ve troll olmayanlardan oluşması için çabalayacağız. Bu kısmı bizim sorumluluğumuzda. Bu kanalda yer alabilmek için kimse ücret ödemeyecek (kişisel içerik üreticileri) Önemli olan gerçekten iyi içerik üretmesi, bu konuda da sadece bizim zevkimiz değil siz takipçilerimizinde etkili olmasını istiyoruz.

Nasıl mı? turkishyoutuber.com adresi üzerinden herkes videosunu yükleyebilecek. Yüklenen videolar bizim ve sizin önünüze düşecek. Beğeni almasına göre YouTube kanalına videosu yüklenecek. Böylece yüksek aboneli bir kanalın tüm takipçilerine bildirim gidecek ve ciddi bir farkındalık yaratılacak. Sadece YouTube kanalı değil kanalın sosyal medya hesapları da içeriği paylaşarak mümkün olan en yüksek etkileşime ulaşması sağlanacak. Turkish Youtuber kanalında yayınlanan videolardan içeriği üreten herhangi bir ücret almayacak. İçerik üreticisi Turkish Youtuber kanalına video yükleme hakkı kazandıysa herhangi bir videosunu da paylaşabilir, kanalını en iyi anlatan özel olarak çektiği bir videoyu da. Kanal tanıtım videosu çekmesini istemiyoruz. İster Turkish YouTuber’a özel bölüm yapabilir, ister kanalında keşfedilmesini sağlayan videoyu yükletebilir. O konuda fikrimiz sorulursa yardımcı olabiliriz. Benim tavsiyem izlediğim video sonrası hissettiğim, beklentiye girdiğim benzer tarz içerikleri yükletmeniz.

Kanalımızla ilgili Ekin Kollama’nın kendi kanalında yayınlanan açıklama videosunu aşağıda izleyebilirsiniz. Bende yakında bir video çekerek konuyu takipçilerime anlatmaya çalışacağım.

 

Turkish YouTubers kanalımıza yüklediğimiz ilk videomuz;

 

Paylaş