Turkcell’in data hattını istediği gibi kullanamayacağını, bunu örneğin bilgisayarında kullanmak için ekstra para istediğini söylemesi gündeme bomba gibi düştü. Kimse bu uygulamanın varlık sebebini anlamlandıramadı.

Türk Telekom ve Vodafone hiç gecikmeden bu konuda bir bülten çıkarak kendilerinin asla böyle bir şey yapmadığını ve yapmayacağını dile getirdi. Açıklamalar şöyle:

VODAFONE:

“Türkiye’nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, hotspot yoluyla mobil veri paylaşımı için kullanıcılarından ücret talep etmiyor.” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Vodafone kullanıcılarının herhangi bir ek ödeme yapmaksızın hücresel internet bağlantısını başka cihazlarla paylaşmayı sağlayan ‘kişisel erişim noktası’ özelliğini kullanmaya devam ettiği bildirildi.

TÜRK TELEKOM:

Türk Telekom, müşterilerinin kendi mobil internet paketlerini dizüstü bilgisayar, tablet gibi farklı cihazlarla “Kişisel Erişim Noktası/ Hotspot” özelliğini kullanarak farklı cihazlarla paylaşmalarından herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Ayrıca Türk Telekom’un, herhangi bir Wi-Fi (kablosuz internet) ağına erişimin olmadığı durumlarda kullanıcıların cep telefonları vasıtasıyla ‘hotspot’ özelliğini kullanarak aygıtlarını internete bağlayabilmelerinde herhangi bir aygıt sayısı sınırlaması da bulunmamaktadır.

TURKCELL:

Turkcell, talep edilen ekstra 9 liranın müşterinin iyiliği için talep edildiğini dile getirdi. Turkcell’den yapılan açıklamada, şirket olarak öncelikli amaçlarının müşterilerinin değişen kullanım alışkanlıkları ile aynı doğrultuda gelişen yeni taleplerine uygun çözümler üretebilmek olduğu bildirildi.

Son dönemde müşterilerinin yoğun şekilde, “Kişisel Erişim Noktası” (hotspot) özelliğini kullanırken, yetkisiz internet paylaşımı sonucu istenmeyen güvenlik sorunları yaşanmasını engelleyen bir seçenek talep ettiklerin belirtilen açıklamada, 15 Ocak’tan itibaren yeni bir uygulamanın hayata geçirileceği kaydedildi.

“Bu amaçla mobil uygulama ve web sitelerine yapılan üye girişlerini sadece telefon numarası kullanarak daha hızlı ve güvenli hale getiren ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden hotspot yapma özelliği sayesinde, müşterilerimiz güvenli bir şekilde kişisel internetlerini paylaşmaya devam edebilecekler. Bunun için müşterilerin internetlerini paylaşırken açılacak sayfaya ‘Hızlı Giriş’ teknolojisi üzerinden giriş yapmaları yeterli olacak. Bu şekilde giriş yapacak müşterilerimiz paketlerindeki interneti hiçbir ücret ödemeden, herhangi bir cihaz sınırı olmadan güvenli bir şekilde paylaşabilecekler.

Hotspot ile farklı cihazlarla yaptıkları internet paylaşımı sonucu tarifelerindeki internetin tüketimini takip ve kontrol edemeyen, bunun sonucu olarak beklemedikleri fatura bedelleriyle karşılaşan müşterilerimiz de bulunuyor. Bu müşterilerimizin sorununu gidermek amacıyla ‘Hızlı Giriş’ üzerinden giriş yapılmadan başka cihazlarla internet paylaşımı yapıldığında dünyadaki çeşitli internet paylaşım modellerindeki örneklerde görüldüğü gibi, aylık 9 TL’ye mevcut tarifesindeki internetine ek olarak 2 GB’lık paylaşımlı internet paketi devreye girecek. Bu 2 GB’lık ek paketin kullanım durumu Hesabım uygulaması üzerinden takip edilebilecek. Ayrıca bu müşterilerimiz, 30 günlük süre içerisinde 2 GB’lık paylaşım internetleri sona erdikten sonra ek ücret ödemeden tarifelerindeki interneti paylaşmaya devam edebilecekler.

Turkcell, kullanıcılarının farkına varmadan fazla internet kullanmasının önüne geçmek için bir uygulama yaptığını, böylece kullanıcı memnuniyetini üst düzeye çıkacağını söyleyebilirdi. Ama Turkcell “siz kullanıcılar ne kadar data kullandığınızın farkına varmıyorsunuz bunun için bir uygulama yaptık bunu kullanmazsanız sizden 9 lira alacağım” dedi.

Uygulamanın nasıl çalıştığını denedik ve şu anda aktif durumda değil. Dolayısıyla denemek için dahi 15 Ocak’ı beklemek durumundayız.

KULLANICILAR NE DİYOR?

Sosyal medyada kullanıcıların yorumları şu birkaç maddede odaklandı:

  • Kullanıcılar bu durumdan son derece rahatsız. Zaten parasını verdikleri datanın nerede nasıl kullanılacağına kendilerinin karar verebileceklerini söylüyorlar.
  • Kullanıcılar kendilerine sunulan 2 GB ekstra kotanın devamlılık garantisi olmadığı için geçici bir hediye olarak görüyorlar.
  • Kullanıcılar Turkcell’den satın aldıkları data paketini cep telefonunun kısıtlı ekranından sınırlı bir biçimde internete girmek için değil bilgisayar için olduğunu söylüyorlar.
  • Kullanıcılar internette kötü şeyler yaşamak için 9 TL ek ücret vermeye ikna değiller.
Paylaş