Türk Telekom altyapıyı pahalandırıyor internet fiyatları uçabilir

19 Aralık 2018
3902 Görüntülenme

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan’ın haberine göre internet altyapısının tamamına yakınının sahibi olan Türk Telekom, altyapı hizmetlerinin de parasını ciddi biçimde artırıyor.

Habere göre Türk Telekom, diğer operatörlere sunduğu toptan hat kiralama bedelini de yüzde 66 civarında artırdı. TT’nin yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanırsa, diğer operatörler de artan maliyetleri müşterilerine yansıtmak zorunda kalacak.

Türk Telekom, ucuz olan hatlardaki kiralık bedellerini yüzde 66, pahalı olan hatların bedellerini ise yüzde 8,1 ve yüzde 4,6 oranında artırma yoluna gidiyor. Bu artışlar, BTK’nın onaylamasıyla birlikte devreye gireceği için bir şekilde bunun son kullanıcı fiyatlarına yansımaması için bir umut var. Bu arada ADSL’den VDSL’e, oradan fibere kadar kiralama bedellerinin yüzde 66’ya varan oranlarda artması, hatlara bu kadar zam gelmesi anlamına gelmeyebilir.

Yaşanan artış, hatların sadece bir bileyenini oluşturuyor. Yani çikolata üretiminde kullanılan süte yüzde 50 zam gelmesinin çikolata üretimini yüzde 50 pahalandırmaması gibi, internet ücretleri yüzde 66 pahalanmayabilir. Ancak her halükarda fiyatların bugünküyle aynı kalacağını düşünmek, zaten sıfıra  yakın kar oranıyla satış yapan diğer operatörlerin bunu bir zarar kalemi olarak sineye çekmeleri anlamına gelmiyor.

Bu fiyat artışlarının, özellikle de yüzde 66’ya varan oranların nasıl ve hangi sebeplerle yapıldığını anlamak çok güç. Çünkü internet maliyetlerinde dün ve bugün arasında artışı, hele yüzde 66’yı doğrulayacak herhangi bir belirgin kalem  bulunmuyor.

İlginizi çekebilir

Nissan Türkiye 8 ülkenin yönetim merkezi oldu
22 okunma
22 okunma

Nissan Türkiye 8 ülkenin yönetim merkezi oldu

Onur Binay - 21 Nisan 2019

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle, Nissan’ın Fas, Tunus, Sudan, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Türkmenistan pazarlarındaki operasyonlar, görev alanı genişleyen…

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu
64 okunma
64 okunma

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu

Onur Binay - 20 Nisan 2019

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 147 yıllık hikayesini dijital bir çizgi romana taşıdı. Beş bölümlük “Pirelli an Italian in the world”…

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?
83 okunma
83 okunma

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?

Onur Binay - 20 Nisan 2019

Akıllı telefonlardan kameralara hatta bilgisayarlara kadar birçok farklı ürünün fiyatı Dubai’de ne kadar gelin hep birlikte görelim.... Yurtdışı seyahatlerinden dönerken…

%d blogcu bunu beğendi: