Türk Telekom altyapıyı pahalandırıyor internet fiyatları uçabilir

19 Aralık 2018
920 Görüntülenme

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan’ın haberine göre internet altyapısının tamamına yakınının sahibi olan Türk Telekom, altyapı hizmetlerinin de parasını ciddi biçimde artırıyor.

Habere göre Türk Telekom, diğer operatörlere sunduğu toptan hat kiralama bedelini de yüzde 66 civarında artırdı. TT’nin yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanırsa, diğer operatörler de artan maliyetleri müşterilerine yansıtmak zorunda kalacak.

Türk Telekom, ucuz olan hatlardaki kiralık bedellerini yüzde 66, pahalı olan hatların bedellerini ise yüzde 8,1 ve yüzde 4,6 oranında artırma yoluna gidiyor. Bu artışlar, BTK’nın onaylamasıyla birlikte devreye gireceği için bir şekilde bunun son kullanıcı fiyatlarına yansımaması için bir umut var. Bu arada ADSL’den VDSL’e, oradan fibere kadar kiralama bedellerinin yüzde 66’ya varan oranlarda artması, hatlara bu kadar zam gelmesi anlamına gelmeyebilir.

Yaşanan artış, hatların sadece bir bileyenini oluşturuyor. Yani çikolata üretiminde kullanılan süte yüzde 50 zam gelmesinin çikolata üretimini yüzde 50 pahalandırmaması gibi, internet ücretleri yüzde 66 pahalanmayabilir. Ancak her halükarda fiyatların bugünküyle aynı kalacağını düşünmek, zaten sıfıra  yakın kar oranıyla satış yapan diğer operatörlerin bunu bir zarar kalemi olarak sineye çekmeleri anlamına gelmiyor.

Bu fiyat artışlarının, özellikle de yüzde 66’ya varan oranların nasıl ve hangi sebeplerle yapıldığını anlamak çok güç. Çünkü internet maliyetlerinde dün ve bugün arasında artışı, hele yüzde 66’yı doğrulayacak herhangi bir belirgin kalem  bulunmuyor.

İlginizi çekebilir

Bloody’den oyuncular için sektörün en hızlı klavye ve mouse’u
17 okunma
17 okunma

Bloody’den oyuncular için sektörün en hızlı klavye ve mouse’u

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Mekanik switch sistemi, 30 yıllık oldukça eskimiş bir teknoloji. Bu teknolojinin dezavantajlarının üstesinden gelmek amacıyla geliştirilen LK ise, özellikle hız…

Samsung Galaxy S10 ön inceleme (VİDEO)
16 okunma
16 okunma

Samsung Galaxy S10 ön inceleme (VİDEO)

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Galaxy S10 ve S10 Plus modellerinde parmak izi okuyucu ekrana entegre edildi. Bu yeni sensör ultrasonik parmak izi okuyucu olarak…

Facebook, Android için yeni konum güncellemesini duyurdu
19 okunma
19 okunma

Facebook, Android için yeni konum güncellemesini duyurdu

Onur Binay - 21 Şubat 2019

Konum kontrolleri için sadece tek bir açma/kapama anahtarı bulunduran Android’deki uygulamasını güncelleyen Facebook, insanlara konum bilgilerini nasıl toplayacağı ve saklayacağı…

%d blogcu bunu beğendi: