Türk Telekom altyapıyı pahalandırıyor internet fiyatları uçabilir

19 Aralık 2018
6414 Görüntülenme

Sözcü gazetesinden Nuray Tarhan’ın haberine göre internet altyapısının tamamına yakınının sahibi olan Türk Telekom, altyapı hizmetlerinin de parasını ciddi biçimde artırıyor.

Habere göre Türk Telekom, diğer operatörlere sunduğu toptan hat kiralama bedelini de yüzde 66 civarında artırdı. TT’nin yeni tarifeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından onaylanırsa, diğer operatörler de artan maliyetleri müşterilerine yansıtmak zorunda kalacak.

Türk Telekom, ucuz olan hatlardaki kiralık bedellerini yüzde 66, pahalı olan hatların bedellerini ise yüzde 8,1 ve yüzde 4,6 oranında artırma yoluna gidiyor. Bu artışlar, BTK’nın onaylamasıyla birlikte devreye gireceği için bir şekilde bunun son kullanıcı fiyatlarına yansımaması için bir umut var. Bu arada ADSL’den VDSL’e, oradan fibere kadar kiralama bedellerinin yüzde 66’ya varan oranlarda artması, hatlara bu kadar zam gelmesi anlamına gelmeyebilir.

Yaşanan artış, hatların sadece bir bileyenini oluşturuyor. Yani çikolata üretiminde kullanılan süte yüzde 50 zam gelmesinin çikolata üretimini yüzde 50 pahalandırmaması gibi, internet ücretleri yüzde 66 pahalanmayabilir. Ancak her halükarda fiyatların bugünküyle aynı kalacağını düşünmek, zaten sıfıra  yakın kar oranıyla satış yapan diğer operatörlerin bunu bir zarar kalemi olarak sineye çekmeleri anlamına gelmiyor.

Bu fiyat artışlarının, özellikle de yüzde 66’ya varan oranların nasıl ve hangi sebeplerle yapıldığını anlamak çok güç. Çünkü internet maliyetlerinde dün ve bugün arasında artışı, hele yüzde 66’yı doğrulayacak herhangi bir belirgin kalem  bulunmuyor.

İlginizi çekebilir

YouTube tüm çocuk içeriklerini ana siteden kaldırabilir
30 okunma
30 okunma

YouTube tüm çocuk içeriklerini ana siteden kaldırabilir

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Google yöneticilerinin yeni bir Wall Street Journal raporuna göre, tüm çocuk videolarının siteden kaldırıp, YouTube Kids içerisinde göstereceği belirtildi. Hareket,…

Burger King’in Instagram sayfası trollendi
33 okunma
33 okunma

Burger King’in Instagram sayfası trollendi

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Pablo Rochat adlı bir sanat yönetmeni, Burger King'in orijinal Instagram hesabını trolledi. Burger King'i etiketleyerek çok sayıda gönderiyi peş peşe…

Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının gönderilerini kestiği bildirildi
30 okunma
30 okunma

Huawei’nin amiral gemisi telefonlarının gönderilerini kestiği bildirildi

Onur Binay - 20 Haziran 2019

Huawei’nin, böyle bir yasağı öngörmek için bir yıl boyunca çipset ve parça stokladığı bildirildi. Şimdiyse şirket, yüksek kaliteli cep telefonlarının…

%d blogcu bunu beğendi: