e-İhracat konusunda uzman B2CDirect, Yandex ve Sberbank, Türkiye’nin yeni bir ihracat kapısı için iş birliğini duyurdu. İş birliği kapsamında, 1 Milyar Dolar değerleme, 500 Milyon Dolar başlangıç sermayesi ile Yandex ve Sberbank ortaklığıyla kurulan Yandex.Market şirketine lojistik ve stratejik operasyon desteği verecek olan B2CDirect, “Bringly” adı verilen pazar yeri çözümü ile Yandex.Market’in Türkiye’deki tek ve yetkili iş ortağı oldu. Bu stratejik iş birliği sayesinde B2CDirect, Türk markalarını Rusya’da milyonlarca müşteriye ulaştıracak.

B2CDirect, iş birliği ile e-ihracat operasyonları için ekonomik, kaliteli ve uçtan-uca tasarlanmış lojistik hizmetleri de sunacak. Türkiye’den Rusya’ya e-ihracat yapmaya hazırlanan şirketlere kapsamlı çözümler sunacak olan B2CDirect, toplamda 230’dan fazla ülkeye teslimat ve gümrükleme çözümü sunarken tüm maliyetleri müşterilerine önceden kesin ve garantili bir şekilde bildiriyor.

Özetle B2CDirect, şirketlerin yurt dışına mal satmasını mümkün hale getirirken Yandex.Market ile dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Rusya’nın da kapılarını  ardına kadar Türk satıcılarına açacak.

Peki Rusya pazarı gerçekte ne kadar büyük? Rusya’nın 27-30 milyar dolarlık e-ticaret iş hacmi var. Bunun yaklaşık üçte biri Rusya dışından gelen ürünlerden oluşuyor. 2018 yılında, 10 milyar doları aşması öngörülen sınır ötesi işlem hacminin yarısı Çin’den gelen mallarla gerçekleştiriliyor.

Yandex.Market yetkilisi Alex Vasiliev, Türkiye’den Rusya’ya yapılacak olan satış hacminin kısa bir süre içinde 2 milyar doları bulmaması için hiçbir sebep olmadığını dile getirdi. Vasiliev, Türkiye’nin Rusya’ya yakın olması ve orada Türk mallarını tanıyan bilen müşterilerin bulunmasını bu tezini destekleyen unsurlar olarak sıralıyor. Sistemin açılmasının birinci haftasında yapılan satışların yüzde 30’unu Türk ürünleri oluşturuyor. Bunun artmaması ya da böyle devam etmemesi için hiçbir sebep yok.

B2CDirect olarak bu stratejik iş birliği ile Türkiye’nin e-ihracat hacmini daha da artıracaklarını belirten Yusuf İbili, “Ülkemizde faaliyet gösteren 2,5 milyon kayıtlı KOBİ’nin 900.000’i potansiyel ihracatçı durumunda ama bu KOBİ’lerin sadece 65.000’ini ihracat yapıyor. B2CDirect olarak biz de KOBİ’lerimizin bu potansiyellerini en etkili şekilde değerlendirmeleri için onlara direkt ve tek kanaldan tüm ihtiyaçlarına yönelik sürdürülebilir çözümler üretiyoruz” dedi.

Türkiye’deki satıcıların Rusya ile yapacağı e-ihracat işlem hacminin 2023’te 1 milyar Dolar’a ulaşacağını öngördüğünü belirten İbili, Rusya’nın sahip olduğu toplamda 10 milyar Dolar’lık sınırötesi e-ticaret işlem hacmine de dikkat çekerek, bu rakamın 2023 yılında 15 milyar Dolar üzerinde bir büyüklüğe ulaşacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Peki bu sistem çalışır mı? Rus halkı Türk mallarını tercih eder mi? Bunun cevabını Alex Vasiliev veriyor. Yaklaşık bir haftadır Yandex.Market Hepsiburada.com ürünlerini Rusya’ya satmaya başlamış. Söylenene göre Rus tüketici Türk mallarını gerçekten sevmiş. Halı şeklinde cep telefonu kılıflarından, üstünde Beşiktaş taraftar grubu Çarşı logosu olan atkılara kadar uzanan ciddi bir mallar bütünü bu ülke vatandaşlarınca kabul görmüş. Vasiliev Hepsiburada.com ile ilişkisinden son derece memnun, bu birlikteliğin daha da ileri gidebileceğini düşünüyor.

Açıkçası Türkiye için Rusya çok önemli bir ülke. Rus halkıyla ticari ilişkilerimiz SSCB’nin ortadan kalktığı ilk günlere kadar uzanıyor. Tüm Avrupa’nın doğalgaz tedarikçisi olarak ciddi sermaye birikimi yaptılar. 1990’ların başına kadar peşinden koştukları Türk ürünlerine aşinalar. Eskiden onlar gemilere binip Karaköy’de ürün satarlardı, Laleli’den mal alırlardı. Şimdi iki ülke de farklı konumda.

Rusları turistten öte görmeliyiz. Domates ve turunçgillerin ötesine geçmeliyiz…

Paylaş