Emojiler, özellikle internet üzerinden mesajlaşmanın hayatın bir vazgeçilmezi olmasıyla birlikte duygularımızı ifade edebildiğimiz semboller olarak hayatımıza girdi. Hal böyle olunca da her şeyin olduğu gibi emojilerin de özel bir günü oldu: 17 Temmuz!

Malumunuz bugün takvimler 17 Temmuz’u ya da diğer bir değişle Dünya Emoji Günü’nü işaret ediyor. Twitter da bugüne özel olarak #WorldEmojiDay hastag’ini kullanarak bir araştırma gerçekleştirdi ve hem ülkelerde hem de dünya genelinde kullanıcıların hangi emojileri görmek istediğini araştırdı.

Twitter tarafından yapılan araştırmaya göre Türk halkı en çok nazar, Atatürk ve huni emojilerini görmeyi istiyor. Bu emojileri ise iç çekme, ince belli bardak ve ‘yav he he’ anlamını taşıyan bir emoji takip ediyor. Dünyada ise en çok istenen emojiler şu şekilde:

Siyah Kalp
Zürafa
Kusma
Dab
Köpekbalığı
Tuz
Orta parmak
Göz devirme
Alay
Süpürge

Bu emojilerin Twitter tarafından kendi platformlarına eklenip eklenmeyeceğiyle ilgili bir bilgi henüz yok ancak muhtemelen Twitter’ın dünya genelinde istenen emojilerden bazılarını Twitter’a dahil edeceği tahmin ediliyor.

Ne anlamı var hiçbir fikrimiz yok ama bu vesileyle Dünya Emoji Gününüz kutlu olsun!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here