Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ekonomi Konseyi’nin başkanı Larry Kudlow, Huawei’nin ABD şirketleri tarafından üretilen ürünleri alabileceğini ancak bunun bir “genel af olmadığını” ve Trump’ın konuyla ilgili yorumlarının “ABD’nin son sözleri olmadığını” söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’da düzenlenen G-20 zirvesi sırasında Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ile yaptığı görüşme sonrasında iki ülkenin ticaret ile ilgili sorunlarını aşması için müzakere masasına geri döneceğini açıklamıştı.

Trump, Çin ile yaptıkları bu ateşkes kapsamında Amerikalı şirketlerin ulusal güvenlik gerekçesiyle Huawei’ye donanım satmasına getirilen kısıtlamanın gevşetileceğini duyurdu.

Trump, bunun tam olarak nasıl gerçekleşeceğine henüz karar vermediğini, gelecek hafta danışmanlarıyla yapacağı görüşmenin sonrasında bir yol haritası çizeceklerini aktarmıştı.

Şimdiyse Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Ekonomi Konseyi’nin başkanı Larry Kudlow, Huawei’nin ABD şirketleri tarafından üretilen ürünleri alabileceğini ancak bunun bir “genel af olmadığını” ve Trump’ın konuyla ilgili yorumlarının “ABD’nin son sözleri olmadığını” söyledi. Huawei için ek lisanslar alma gerekliliği getireceklerini belirten Kudlow, Google hizmetlerinin akıbetinin de Trump hükûmetinin alacağı son karar ile belli olacağını açıkladı.

ABD’li Senatör Lindsey Graham, Huawei’ye çok fazla taviz verilirse senatonun bundan memnun olmayacağını söyledi. Şirketin ABD ulusal güvenliğine yönelik bir tehdit olduğu düşünülüyor. Çünkü komünist Çin hükümeti onun adına casusluk talebinde bulunabilir. Bu, ABD’li milletvekillerini Huawei’nin cihazlarının Pekin’e istihbarat göndermek için bir kanal olarak kullanılabilecek arka kapı içerdiğinden endişe etmelerine neden oldu. Huawei, bu iddiaları defalarca reddetti.

Paylaş