Trump yönetiminde yer alan üst düzey yetkililer, uçtan uca şifreleme yönteminin tamamen yasaklanmasını istiyor. Bunun nedeniyse şüpheli kişiler hakkında araştırmalar yapılırken bu kişilerin mesajlarının okunmasını zorlaştırması.

Gündelik cihazlarda şifreleme, endüstri çapında bir standart haline geliyor Ancak birçok hükümet hala bu fikre şiddetle karşı çıkıyor. Uçtan uca şifreleme, yalnızca alıcı tarafından okunabilecek mesajlar göndermeyi mümkün kılıyor. Bu, hem bilgisayar korsanlarının hem de kanun uygulayıcıların şanssız kaldığı anlamına geliyor. Yeni bir rapora göre, kıdemli ABD yetkilileri uçtan uca şifrelemeyi yasaklamayı düşünüyor.

Trump yönetimindeki üst düzey yetkililer, hükümetin, kolluk kuvvetlerinin kıramayacağı bir tür şifreleme yasağı aramasının gerekip gerekmediğini, etkili bir şekilde uçtan uca şifrelemenin yasaklanıp yasaklanmayacağını tartışmak üzere bir araya geldi.

Avustralya, geçen yıl benzer yasaları kabul etmesine rağmen, ülke baştan sona şifrelemeyi yasakladı. Şirketlerin yalnızca şifreleme zayıflatma olmadan yapılabilmesi durumunda kullanıcı verilerini teslim etmeleri gerekiyor.

ABD federal hükümeti, teknoloji şirketlerini yıllarca şifrelemeyi kullandıkları için savaştı ve Trump yönetimi, bazı durumlarda yasa uygulayıcıların şifrelenmiş verilere erişim izni verilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Trump başkan seçilmeden önce yaşanan San Bernardino olaylarından sonra suçluların iPhone şifrelerini ABD hükumetiyle paylaşmayan Apple, Trump tarafından ciddi eleştirilere maruz kalmıştı. Olayın ardından FBI, bir güvenlik şirketine 1 milyon dolardan fazla para ödeyerek şifreyi kırmayı başardı ancak Apple daha sonra bu açığı da kapattı.

Paylaş