USB aygıtları artık hayatımızın her anında kendine yer edinmiş durumda. Ne yazık ki, dizüstü bilgisayarlar genellikle dört USB bağlantı noktasıyla sınırlı ve bazen bunların hepsi USB 3.0 olmayabiliyor. Benim bilgisayarımda 3 adet USB 3.0 port var ama USB cihazlarım bunların sayısını aşıyor. Fare ve klavyeyi taktık diyelim donanımımın geri kalanı ne olacak? USB kulaklıklar, hoparlör, DAC , harici HDD vs….

Söylemeye gerek yok, daha fazla bağlantı noktasına ihtiyacımızın olduğu son derece açık. Harici bir güç kaynağı olmayanlar aynı anda birden fazla harici HDD ile çalışamayacaklarından, güçlü bir USB hub araştırmaya başladım. Biraz araştırmadan sonra buldum. 5V / 2.4A’ya kadar iki şarj portlu TP-Link UH720, tam 7 adet USB 3.0 da sunuyor.

TP-Link’in ambalajı oldukça standart. Ön tarafta bir ürün resmi görüyorsunuz, diğer kenarlarda cihazın öne çıkan özellikler var. Evet aynı anda 7 tane cihaz bağlayacağıma pek emin değilim ama kesinlikle şarj için kullanabilirim.

Kutu alttan açılıyor. Üstten açmaya çabalamadan önce bunu bir önceki cümleyi kenara not edin. Kutunun içinden USB hub, bazı minimum belgeler, güç adaptörü ve USB 3.0 kablosu çıkıyor.

Güç adaptörü yaklaşık 40W’lık büyük bir çıkışa sahip ve oldukça büyük. Her bir USB 3.0 cihazın 900 mAh’dan daha fazlasına ihtiyacı olmayacağı düşünüldüğünde, güç kaynağı, hem şarj çıkışlarına hem de 7 portun tümüne güç sağlamak için yeterli. Yine de teste tabi tutacağız.

Tasarım hakkında konuşacak pek bir şey yok. Cihazı şık kılmak için, parlak plastik kullanılmış. Plastikten yapılmış uzun bir dikdörtgen kutuyla karşı karşıyasınız. Parlak plastik benim en sevdiğim malzeme. Evet çizilmesi mata göre daha kolay ve parmak izlerini belli etse de kullanması benim hoşuma gidiyor. Bunun dışına bağlantı noktaları arasındaki aralıklar iyi. Böylece alan açmadan tüm rahatlıkla takabilirsiniz.

2.4A çıkış portları sarı, 7 USB 3.0 portu ise klasik USB 3.0 portlarında olduğu gibi mavi renkte. Güç ve USB 3.0 girişleri, USB hub’ın arka tarafında yer alıyor. Genel olarak, TP-Link UH720, standart bir USB hub gibi görünüyor. Parlak ve mat yüzeylerden oluşan karışım gayet iyi görünüyor.

Kullanıma gelirsek… Herhangi bir sürücüsü yok bu yüzden direkt takıp çalıştırın. Gerçekte güç adaptörü olmadan kullanabilirsiniz ancak eşzamanlı olarak çalıştırabileceğiniz cihazlar açısından ciddi şekilde kısıtlanacaksınız. Örneğin, dizüstü bilgisayarım, hub’ın aynı anda iki harici HDD kullanması için yeterli güç sağlayamadı. Sürücüler zaman zaman dizüstü bilgisayarımla olan bağlantısını kaybetti. Güç adaptörünü takmak, aynı anda üç harici HDD çalıştırabilmem anlamına geliyordu. Bu nedenle adaptör epey iş görüyor.

TP-Link UH720, etkinliği göstermek için üst tarafında küçük LED’lere de sahip. Bunlar cihazların düzgün bir şekilde bağlı olup olmadığını da gösteriyor. Neyse ki girişlerde bir şeyler olduğunda size bunu göstermek için can sıkıcı bir şekilde göz kırpmıyorlar. Güç düğmesinin altında da LED bulunuyor.

Peki ya hız? Sürücülerin yavaşlamadığını söylemekten memnuniyet duyuyorum. Harici sabit disklerimi, dizüstü bilgisayarıma doğrudan bağladığımda aldığım okuma ve yazma hızları, hub’a ile bağladığımda da aynıydı. İki sürücüyü bir arada çalıştırdım ve sonuçların tutarlı kaldığını gördüm. USB 3.0 üzerinden iki SSD çalıştırırsanız, sonuçlar farklı olabilir. Çünkü tek bir SSD USB 3.0’ın maksimum bant genişliğini doyurabilir. Ancak sadece normal sürücüleri veya çevre birimlerini çalıştırırsanız, TP-Link UH720 her şeyi ustalıkla yönetebilir.

TP-LINK UH720, 5 Gbps’ye kadar USB 3.0’ı destekliyor. Aynı zamanda USB 2.0 ile de geriye dönük uyumlu. 64GB Sandisk Extreme CZ80 USB Flash Disk ile bazı testler yaptım. Bu, dünyanın en hızlı flash disklerinden biridir ve 245 MB/s’ye kadar okuma ve 190 MB /s’ye kadar yazma hızlarını destekliyor. Testi Intel tabanlı bir USB 3.0 denetleyicisine sahip dizüstü bilgisayarda yaptım.

Blackmagicdesign disk hız testinde UH720, 204.5 MB/s yazma ve 248.6 MB/s okuma sonuçları verdi. Doğrudan USB testi sonuçları ise 207 MB/s yazma ve 248.8 MB/s okuma.

Gördüğünüz gibi, performans beklediğim gibi. UH720’de doğrudan USB bağlantısına kıyasla önemli bir performans farkı görmüyorum. Performans tutarlı ve herhangi bir ısı sorunu yok.

Şarj portları da cihazları standart bir duvar adaptörü ile aynı hızda şarj ediyor. Şarj akımı otomatik olarak düzenleniyor. Böylece 1A USB cihazını da şarj edebilirsiniz. 2 şarj portunun sadece şarj için orada bulunduğunu unutmayın; USB hub olarak çalışmıyorlar.

Sonuca bağlıyorum…

TP-Link UH720, almanız gereken bir USB 3.0 hub mı? Son derece şık, oldukça güçlü bir adaptörle birlikte geliyor ve 2 adet 2.4A çıkışları şarj için oldukça kullanışlı. Şarj çıkışlarının faydasız olduğunu düşünüyorsanız, sadece 7 adet USB 3.0 portu sunan TP-Link UH700 modeline göz atabilirsiniz. Ben olsam TP-Link UH720’yi tercih ederim, çünkü iki cihazı hızlı bir şekilde şarj etme yeteneği, özellikle de benim gibi insanlar için hayat kurtarıcı.

İlave sürücü gerektirmeden Windows, OS X ve Linux ile uyumlu. Bilgisayarınız USB 3.0 özellikli değilse, USB 2.0 hub işlevi de görüyor.

Kablo 1m’den daha uzun olsaydı kullanım daha rahat olabilir. Ancak Samsung Galaxy Note 3 kablosu gibi herhangi bir USB3.0 Micro-B kablosunu UH720 ile kullanabilirsiniz.

TP-Link UH720’yi sürekli USB bağlantı noktaları sorunuyla karşı karşıya olan dizüstü bilgisayar kullanıcılarına şiddetle tavsiye ediyorum. Özellikle MacBook Air veya Windows tabletlerde çok az USB giriş olduğu için bu cihaz, USB çevre birimlerinden veya DAC’lerden vazgeçmeden kolayca çok fazla depolama alanı eklemenin harika bir yolu olabilir. USB bağlantı noktaları sayesinde, her zaman daha fazla talep demek. TP-Link UH720’nin tüm potansiyel kullanımlar için, en yüksek performansı sunuyor.

TP-Link UH720’ye piyasada yaklaşık 298 TL’ye sahip olabilirsiniz. İndirim dönemine bağlı olarak fiyatlar değişebilir, bunu da belirtelim.

ARTILARI

Basit ama şık tasarım
Güç adaptörü, cihazları şarj ederken çevre birimlerini beslemek için yeterli
7 adet USB 3.0 + 2 şarj bağlantı noktası, sınırlı USB bağlantı noktasına sahip herhangi bir dizüstü bilgisayara harika bir eklenti
USB bağlantı noktaları, bitişik bağlantı noktalarını engelleyen daha büyük aygıtları önlemek için iyi bir şekilde yerleştirilmiş
Durum LED’leri, göz kamaştırıcı olmadığında yeterli bir gösterge sağlamak için iyi

EKSİLERİ

Parlak plastik kasa güzel ama kolayca çizilebilir
USB 3.0 Micro-B kablo kısa

Paylaş