Patentin yaptığı iş oldukça basit. Araç birisini yetkili bir kullanıcı olarak tanıdığında, en sevdikleri kokuyu dağıtıyor. Eğer araca zorla girme olursa, yabancı sürücüye biber gazı sıkıyor.

Şu an piyasada olan bazı araçların zaten parfüm yayıcıları var. Toyota’nın iddiası ise modellerinin ilk kişiselleştirilebilir ve silahlaştırılabilir parfüm yayıcı olması.

Yeni patent, araca yaklaşan kişiyi uzaktan tanıyarak, kişi araca binmeden önce en sevdiği kokuyu yayıyor. Apple son zamanlarda otomobillerin insanları tanımalarını ve yaklaştıklarında otomatik olarak kilitlenmelerini sağlayacak yüz tanıma teknolojisini patentlerken , Toyota’nın patenti eşleştirilmiş bir akıllı telefondan gönderilen sinyallere güveniyor.

Toyota bu patenti gelecekteki herhangi bir araca uygulamayı seçerse, ilk önce biber gazı olmadan yükseltilmiş koku sistemini göreceğimiz muhtemel. Ancak arkadaşlarınızı, ailenizi veya sevdiklerinizi taşıdığınız araçların havalandırma sistemine biber gazı yerleştirme fikri, herkesin kabul edeceği bir fikir gibi görünmüyor.

Paylaş