Toyota, Avrupa’da Büyük Bir Ağırlıkla Hibrit Otomobil Satışı Gerçekleştirdi

20 Temmuz 2017
106 Görüntülenme

Motorlu taşıtların hayatımızın belirli alanlarında vazgeçemeyeceğimiz şeyler olduğu kesin. Motor ve mühendislik teknolojilerinin gelişmesi sonucunda araçlar, tek bir model üzerinden bile farklı alternatif seçenekler olarak çıkış gerçekleştirebiliyor. Öyle ki bir aracın hem standart hem de hibrit motor özellikleri bulunabiliyor. Bu seçimlerden hangisinin daha ideal olduğu ise kullanıcının, aracı daha çok hangi amaç adına kullanacağına göre değişiklik gösterebiliyor. Yolculuk ve seyahat için kullanılan araçlar ile çalışma hayatı (kurumsal) içerisinde kullanılmak için seçilmesi gereken araçların motor tipleri farklılık gösterebiliyor. Peki bu farkı yaratan ne? Honda’nın Avrupa pazarında satışlarının %40’ını hibrit araçlara ayırmasının sebebi ne? Bunun için hibrit araçların ve motor tiplerinin temel prensiplerini öğrenmekte fayda var.

Hibrit Araçlar Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Hibrit araçlar, yüzeysel olarak tanımlamak gerekirse; benzinli veya dizel motorun herhangi bir elektrik motoruyla birleşmesidir. Hibrit, kelime itibariyle iki farklı teknolojinin inovasyon yoluyla bir arada çalışmasını sağlamaktır. Hibrit araçların avantajlarından bir tanesi, daha az karbondioksit yaymasıdır. Bu nedenle şirket çalışanları ve bireysel kullanıcılar, hibrit motorları zaman zaman tercih etmektedirler.

Hibrit araçlar, benzinli veya dizel motora ek olarak elektrik motoru ile güç alırlar. Bununla birlikte bazı üreticiler, hibrit teknolojisinin ve benzer sistemlerin alternatif yollarını ürettiler.

Toyota, Avrupa Pazarı’nda %40’lık Oranda Hibrit Araç Satışı Gerçekleştirdi

Japon otomobil devi toyota, 2017 senesinin ilk yarısındaki istatistiklere göre Avrupa içerisinde yaptığı satışlarda %40’lık oranda hibrit araç satışını yakaladı. Toyota, bu sene içerisinde yaklaşık 527 bin araç satışı gerçekleştirdi. Söz konusu satışların %40’ını ise hibrit model araçlar oluşturuyor. Bu denli yüksek oranda hibrit satış gerçekleştiren Toyota, ek olarak geçmiş yıllara göre daha fazla satış yaptı.

Güncel olarak satış rakamlarını listelemek gerekirse:

2017 yılının ilk yarısında satılan araç: 527 bin

Satılan hibrit motorlu araç sayısı: 210 bin 800

Diğer: 316 bin 200

Bu denli büyük bir yenilik ve gelişimi yakalayan Toyota’nın ilerleyen zamanlarda yeni projelere imza atacağına mı yoksa gelişim ivmesini aynı oranda devam ettirmek için sabit hareket edeceğine mi şahit olacağız?

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!
OYUN
41 okunma
OYUN
41 okunma

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!

Mert Yamak - 21 Haziran 2018

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne daha büyük ilgi gören espor alanında, Türkiye’nin ilk bilardo turnuvası, Pool Elite…

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
222 okunma
Sektörel
222 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
105 okunma
Sosyal Medya
105 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Yorum yap