iPhone’larda yer alan AirDrop ile tanımadığınız kişilerin size dosya göndermesine izin vermesi nedeniyle ‘Siber Teşhircilik’ten çok fazla kişinin etkilendiği ve genel bir sorun olduğu belirtildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre toplu taşıma araçlarında AirDrop ile çıplak fotoğraf gönderme konusu internetten araştırıldı ve bunun bir isminin olduğu ortaya çıktı: Siber teşhircilik. Olay iPhone’unuza tanımadığınız birinden AirDrop vasıtasıyla gelen çıplak fotoğrafı kabul edip etmenizle başlıyor.

Siber teşhircilikten şikayetçi olan birçok kadın bulunuyor. Bunlardan biri olan Londra’dan Emma Wilson, maruz kaldığı teşhirciliği Londra’daki toplu taşıma polisine bildirdikten sonra erkek görevlinin kendisine “bunu araştırmamız mümkün değil” demesi nedeniyle hala öfkeli. Görevli, bu tür çok olay olduğunu ve ortada soruşturma başlatacak kadar bilgi olmadığını söylemiş ve “Bunlar sadece birer fotoğraf” diye eklemiş. Görevlinin tavsiyesi kamusal alanlarda AirDrop’u kapatması olmuş.

Apple da bu tür mesajlardan sakınmak için AirDrop’u kapalı tutmayı veya sadece rehberinizde kayıtlı olan kişilere açmanızı tavsiye ediyor.

AirDrop nasıl çalışıyor?

Apple AirDrop hizmetini 2011’de piyasaya sürdü. Amaç, Apple kullanıcılarının cihazları arasında kablosuz ve hızlı bir şekilde dosya paylaşımı yapmasını sağlamaktı. Bu uygulama fotoğraf, video, rehber veya başka belgeleri paylaşmak için kullanılabiliyor fakat sadece Apple cihazları arasında çalışıyor.

AirDrop hem Bluetooth hem de kablosuz interneti kullanıyor ve bu iki ağ bağlantısının da açık konumda olması, veri paylaşımının ise kapalı olması gerekiyor.

AirDrop, 2013’te çıkan iOS7 işletim sistemi veya daha yeni işletim sistemlerinde çalışıyor.

Ayarlar menüsünde AirDrop’u yalnızca rehberinizdeki kişilerin size dosya gönderebilmesini sağlayacak şekilde ayarlamanız mümkün.

Android kullanan telefonlarda da Android Beam adlı benzer bir hizmet bulunuyor. Android Beam ise NFC ile çalışıyor.

Paylaş