Farklı basın organlarına “Tim Cook, Türkiye’deki Apple satışlarından memnun değil” haberi yansıdı. Bu haber bir fıkrayı anımsatıyor: Papa New York’a gitmiş. Uçaktan inerken bir cin gazeteci yanına yaklaşıp “Burada geneleve gidecek misiniz” diye sormuş. Papa “burada genelev mi var” demiş gazeteciyi yanından uzaklaştırmak istercesine. Ertesi gün gazetenin manşeti hazırmış: “Papa uçaktan iner inmez burada genelev var mı diye sordu”…

Yani Tim Cook Reuters’e verdiği demeçte Türkiye’deki satışlardan memnun olmadığını söyledi aynı Papa gibi. Ama koskocaman bir röportaj bu ve neyi niye söylediğini görmeden Türkiye ile ilgili demecini anlamaya imkan yok.

Perşembe günü Apple bir açıklama yaparak tatil dönemi satışlarının şirket hisselerini yakından takip edenlerin beklentilerinin altında kalabileceğini dile getirdi. Tim Cook bundan dolayı duyduğu sıkıntıyı anlatmak ve yatırımcıyı her şeyin güzel olduğuna ikna etmek için uzun bir Reuters röportajı verdi.

Tim Cook,(bence) şirketin uzun süredir donanım ve yazılımda geri kalmışlığını dile getirebilirdi. Uçuk fiyatlarla ürün satma çabasını, Asya’daki üreticilerin ciddi yaratıcı ürünlerine cevap veremediğini anlatabilirdi. Yediği mirasın artık tükenmekte olduğunu söyleyebilirdi. Ama Cook, gelişmekte olan piyasalardaki zayıflığı ve döviz maliyetlerini suçladı.

“Gelişmekte olan pazarların bazılarında makroekonomik zayıflık var” diyerek neden az sattığını dünyaya ve yatırımcılarına anlatmaya çalışan Cook’a röportaj yaptığı muhabir şu soruyu soramadı tabi: Senin ürün satabilmen için ABD’nin dünyaya karşılıksız para dağıtması, ucuz kredi vermesi veya dünyada savaşların bitmesi mi gerekiyor? Bu bakış açısının sorunlu olduğunu söylemekte fayda var.

Zayıf pazarlar olarak kimleri gösterdi? Brezilya, Hindistan, Rusya ve Türkiye… Yani Türkiye’deki satışlardan memnun değil haberi biraz bunu kapsıyor. Dedi mi? Dedi. Tabi şu aralar Brezilya’nın başında Trump’un ruh ikizi biri olduğunu bilmezseniz b haberi farklı okursunuz. Türkiye’nin artık dolarla iş yapmak istemediğini, Rusya ile bu konuda bir anlaşma yapmakta olduğunu, aynı anlaşmayı Hindistan ile  Rusya’nın yaptığını okumadıysanız bu haberler sizde eğlenceli tatlar bırakır.

Apple’ı zorlayan birçok faktör var ki bunları büyükten küçüğe ya da önemliden önemsize doğru dizmeniz gerekirse şunu görürsünüz: Bazı ülkelerdeki makroekonomik daralma, Apple’ın satışlarının azalmasının çok önemli bir sebebi değil, hatta belki de sebebi bile değil. Apple bir yenilikle cep telefonu pazarını dönüştürdü. Enteresan şekilli Nokia imparatorluğunu çökertip hep birbirine benzeyen, ama arzu objesi haline dönüşmeyi başaran telefonlar çıkardı. Sonra arzulatmayı eskisi kadar beceremedi. Steve Jobs gittikten sonra aletin üstüne çok az şey koydu ve ara ara bazı modeller çok satmayı başarsa da eski güzel günler yok artık.

Bu arada Samsung zıpladı, Huawei patladı, Xiaomi gibi markalar kendini göstermeye başladı. Ama daha da acayibi insanlar artık telefonlardan uzay teknolojisi beklemeyi bıraktılar. Çünkü son üç yıldır en heyecanlı gazeteciyi bile “işte bu telefonda bu özellik var” dedirtecek, mutlu edecek belirgin bir değişiklik yaşanmadı.

Biraz daha güzel fotoğraf makinesi, biraz daha hızlı işlemci, biraz daha parlak ekran ve biraz daha büyük pil “disruptive” diye adlandırdığımız alışılagelmiş oyunu bozan kavramlar değil.

Bu bir yorum yazısı. Çok kesin ve doğru olmayabilir. Tartışma başlatmayı amaçlıyor. Şu fıkradaki gazeteci gibi görünmek de istemem: Musa’nın denizi ortadan ikiye ayırıp kavmini kutsal topraklara götürdüğünü gören gazeteci koyarak gazetesine gitmiş ve şu manşeti atmış: Koca peygamber yüzme bilmiyor!

Paylaş