Kısa formlu video uygulamasının, 13 yaşın altındaki kullanıcıların platforma katılabilmesi için federal yasalar gereği ebeveyn onayı alması gerekiyor. Daha önce 13 yaşın altındaki kişiler tarafından yüklenen tüm videoların kaldırılacağı açıklandı.

FTC, TikTok’un “çocuklardan kişisel olarak yasa dışı bilgi topladığını”, ebeveynlerinin izinlerini alınmadan önce COPPA – Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı ihlal etmesine izin vermediğini iddia etti. COPPA, TikTok (ve eski uygulaması olan Musical.ly) gibi çocukları hedef alan herhangi bir uygulamanın veya web sitesinin, 13 yaşından küçük çocuklara kişisel bilgileri bir uygulama veya web sitesiyle paylaşma konusunda ebeveyn izni zorunluluğu getiriyor.

ABD’de faaliyet gösteren hemen hemen her sosyal ağ ve çevrimiçi hizmet, kullanıcıların 13 yaşın altındaki çocukların ürünü kullanmalarını yasaklayan koşulları kabul etmelerini istiyor. FTC’nin yaptığı açıklamaya göre Musical.ly kullanıcılarının büyük bir kısmı, 13 yaşın altında ve 13 yaşın altındaki çocukların Musical.ly hesapları oluşturduklarıyla ilgili, anne babalardan binlerce şikayet var.

FTC Başkanı Joe Simons bir basın açıklamasında, “Musical.ly (şimdiki ismiyle TikTok) yetkilileri, birçok çocuğun uygulamayı kullandığını biliyordu ancak 13 yaşından küçük kullanıcılardan isimleri, e-posta adreslerini ve diğer kişisel bilgileri almadan önce ebeveyn izni almayı başaramadı.” dedi.

FTC, 5,7 milyon dolarlık anlaşmanın çocukların gizlilik davasında şimdiye kadarki en büyük medeni ceza olduğunu belirtti.

Musical.ly, Ağustos 2018’de Çin’li firma Bytedance’in uygulaması olan TikTok’a girdiğinde aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. TikTok’un dünya çapında 500 milyondan fazla kullanıcısı var ve bunların çoğu çocuk.

Paylaş