https://ihowtomake.com https://ihowtocheck.com https://ihowtodownload.com https://mybkexperiencex.com https://mycfavisites.com https://ihowtocreate.com https://arbysfeedbacksurvey.com https://ijacklistens.com https://talkasurvey.com https://lowessurveyz.com https://ihowtoinstall.com

Tesla’ya rakip güneş enerjisiyle çalışan otomobil: Lightyear One

Tesla’ya rakip güneş enerjisiyle çalışan otomobil Lightyear One, tam şarjla 800 kilometre yol kat edebiliyor.

Elektrikli araçlar (EV’ler) hızla popülerlik kazanıyor. Tesla’nın sadece elektrikli otomobiller üretmekle kalmayıp aynı zamanda sürücü deneyimini yazılım güncellemeleriyle geliştirmeye odaklanması da çalışmaların o yönde de artmasını sağlıyor. Ama Tesla rekabet olmadan da yapamaz. Lightyear adlı Hollandalı şirket güneş enerjili arabası Lightyear One’ı tanıttı.

Lightyear One adı verilen otomobil, mevcut elektrikli araç şarj cihazlarının şebekesine daha az yüklenecek şekilde tasarlandı ve bunu iki şekilde yapıyor. İlk olarak, arabanın kaputu ve çatısı, otomobilin gövdesine aynı hizada oturan ve güneş ışığını kullanarak elektrik üretmesini sağlayan güneş panelleriyle donatıldı. Elbette, alabileceğiniz güneş ışığı miktarı dünyaya göre değişebiliyor ancak Lightyear, dünyanın dört bir yanındaki şehirlerdeki güneş panellerinden ne kadar alan alabileceğinizi görmenizi sağlayan bir araç sunuyor.  Verimliliği arttıran ikinci unsur aracın tekerlekleri. Tekerleklerin her birinde bulunan küçük motorlar, araç hareket ettiğinde harcanan enerjiyi düşürüyor.

Lightyear One, tam şarjla 800 kilometre yol kat edebiliyor, kışın bu miktar 400 kilometreye kadar düşüyor. Lightyear One’dan şu ana kadar 100 adet satılmış. Aracın üretiminin 2021’den sonra başlanması bekleniyor.  Şirket ön satış için 500 adet daha yerleri olduğunu belirtiyor. Aracın ön satış fiyatı ise 119.000 euro.

Paylaş