Tesla: Otopilot, ölümcül Model X kazasında devreye sokuldu

2 Nisan 2018
1565 Görüntülenme

Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Apple mühendisi ve eski EA programcısı Walter Huang’ın kaza yaptığı sırada, otopilot özelliğinin çarpışma anında devreye sokulduğu bazı sürücüler tarafından doğrulandı.

23 Mart’taki kazada Tesla’nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı. Şirket, hayatını kaybeden 38 yaşındaki sürücünün kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğini açıkladı.

Tesla, “23 Mart Cuma günü saat 9: 27’de meydana gelen çarpışmadan önceki dakikalarda, otopilot, uyarlamalı hız sabitleme kontrol mesafesini minimumda tuttu. Sürücü, kazadan önce kontrolü alması gerektiğine yönelik sesli ve görsel uyarılar aldı. Beton bariyere çarpmadan önce, beş saniye ve 150 metre boyunca beton bariyeri görebilirdi Ancak araç günlükleri hiçbir işlem yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Sürücünün çarpışmadan önce ayırıcının zamana ve engelsiz görüntüsüne sahip olduğuna dikkat çekilirken, o zamana kadar otomatik sistemlerin ne zaman harekete geçtiğinden bahsedilmedi. Sürücünün kardeşi, Huang’ın daha önce otomobilin o bariyere doğru dönmesinden şikayetçi olduğunu ve Tesla bayisine bu konuda şikâyette bulunduğunu, ancak bu konuyu tekrarlayamadıklarını söyledi.

Tesla, otopilotun kaza oranlarını yüzde 40 düşürdüğünü ve diğer araçlara göre mil başına çok daha az ölüme yol açtığını gösteren hükümetin istatistiklerinden alıntı yapmaya devam etti. İstatistiklere göre, ABD’de, tüm üretilen tüm araçlarda 86 milyon mil üzerinde araç kazası medyana geliyor. Tesla’da bu risk 320 milyonda bir. Otomatik pilot donanımına sahip bir Tesla kullanıyorsanız, ölümcül bir kazaya karışmak riskiniz diğer araçlara göre 3.7 kat daha az.

İlginizi çekebilir

LG G7 ThinQ Türkiye’de satışa sunuldu
Mobil
39 okunma
Mobil
39 okunma

LG G7 ThinQ Türkiye’de satışa sunuldu

Mert Yamak - 19 Temmuz 2018

Bir süredir akıllı telefon pazarında beklediği başarıyı elde edemeyen LG'nin yeni amiral gemisi akıllı telefonu LG G7 ThinQ, Türkiye'de resmi…

Türkiye’de kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 artış gösterdi
Sektörel
48 okunma
Sektörel
48 okunma

Türkiye’de kartlı ödemeler yılın ilk yarısında yüzde 20 artış gösterdi

Haber Merkezi - 19 Temmuz 2018

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) 2018 yılının ilk 6 aylık verilerini açıkladı. Kart kullanmanın sağladığı avantajların yanı sıra banka hesabı sahibi…