Tesla: Otopilot, ölümcül Model X kazasında devreye sokuldu

2 Nisan 2018
1650 Görüntülenme

Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Apple mühendisi ve eski EA programcısı Walter Huang’ın kaza yaptığı sırada, otopilot özelliğinin çarpışma anında devreye sokulduğu bazı sürücüler tarafından doğrulandı.

23 Mart’taki kazada Tesla’nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı. Şirket, hayatını kaybeden 38 yaşındaki sürücünün kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğini açıkladı.

Tesla, “23 Mart Cuma günü saat 9: 27’de meydana gelen çarpışmadan önceki dakikalarda, otopilot, uyarlamalı hız sabitleme kontrol mesafesini minimumda tuttu. Sürücü, kazadan önce kontrolü alması gerektiğine yönelik sesli ve görsel uyarılar aldı. Beton bariyere çarpmadan önce, beş saniye ve 150 metre boyunca beton bariyeri görebilirdi Ancak araç günlükleri hiçbir işlem yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Sürücünün çarpışmadan önce ayırıcının zamana ve engelsiz görüntüsüne sahip olduğuna dikkat çekilirken, o zamana kadar otomatik sistemlerin ne zaman harekete geçtiğinden bahsedilmedi. Sürücünün kardeşi, Huang’ın daha önce otomobilin o bariyere doğru dönmesinden şikayetçi olduğunu ve Tesla bayisine bu konuda şikâyette bulunduğunu, ancak bu konuyu tekrarlayamadıklarını söyledi.

Tesla, otopilotun kaza oranlarını yüzde 40 düşürdüğünü ve diğer araçlara göre mil başına çok daha az ölüme yol açtığını gösteren hükümetin istatistiklerinden alıntı yapmaya devam etti. İstatistiklere göre, ABD’de, tüm üretilen tüm araçlarda 86 milyon mil üzerinde araç kazası medyana geliyor. Tesla’da bu risk 320 milyonda bir. Otomatik pilot donanımına sahip bir Tesla kullanıyorsanız, ölümcül bir kazaya karışmak riskiniz diğer araçlara göre 3.7 kat daha az.

İlginizi çekebilir

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor
10 okunma
10 okunma

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

Avrupa’nın İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenen sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy’nin yaptırdığı radikal bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Hazırlanan rapora…

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor
17 okunma
17 okunma

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları "görmelerini" veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi. “Facing Emotions” adı…

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme
22 okunma
22 okunma

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme

Meriç Türkbıkmaz - 17 Aralık 2018

Otomotiv endüstrisinin petrolden bağımsız ve temiz enerji çabaları 1973 Petrol Krizi ile birlikte başlamış, 1990'larda General Motors'un EV1 projesi ile…

%d blogcu bunu beğendi: