Tesla: Otopilot, ölümcül Model X kazasında devreye sokuldu

2 Nisan 2018
1608 Görüntülenme

Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Apple mühendisi ve eski EA programcısı Walter Huang’ın kaza yaptığı sırada, otopilot özelliğinin çarpışma anında devreye sokulduğu bazı sürücüler tarafından doğrulandı.

23 Mart’taki kazada Tesla’nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı. Şirket, hayatını kaybeden 38 yaşındaki sürücünün kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğini açıkladı.

Tesla, “23 Mart Cuma günü saat 9: 27’de meydana gelen çarpışmadan önceki dakikalarda, otopilot, uyarlamalı hız sabitleme kontrol mesafesini minimumda tuttu. Sürücü, kazadan önce kontrolü alması gerektiğine yönelik sesli ve görsel uyarılar aldı. Beton bariyere çarpmadan önce, beş saniye ve 150 metre boyunca beton bariyeri görebilirdi Ancak araç günlükleri hiçbir işlem yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Sürücünün çarpışmadan önce ayırıcının zamana ve engelsiz görüntüsüne sahip olduğuna dikkat çekilirken, o zamana kadar otomatik sistemlerin ne zaman harekete geçtiğinden bahsedilmedi. Sürücünün kardeşi, Huang’ın daha önce otomobilin o bariyere doğru dönmesinden şikayetçi olduğunu ve Tesla bayisine bu konuda şikâyette bulunduğunu, ancak bu konuyu tekrarlayamadıklarını söyledi.

Tesla, otopilotun kaza oranlarını yüzde 40 düşürdüğünü ve diğer araçlara göre mil başına çok daha az ölüme yol açtığını gösteren hükümetin istatistiklerinden alıntı yapmaya devam etti. İstatistiklere göre, ABD’de, tüm üretilen tüm araçlarda 86 milyon mil üzerinde araç kazası medyana geliyor. Tesla’da bu risk 320 milyonda bir. Otomatik pilot donanımına sahip bir Tesla kullanıyorsanız, ölümcül bir kazaya karışmak riskiniz diğer araçlara göre 3.7 kat daha az.

İlginizi çekebilir

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı
Mobil
33 okunma
Mobil
33 okunma

Nokia X7’nin ön panel tasarımı sızdırıldı

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Nokia'nın uzun süredir merakla beklenen modeli X7 ile ilgili sızıntılar gelmeye başladı. Bugün yapılan bir sızıntıyla Nokia'nın yeni modelinin nasıl…

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor
HABER
39 okunma
HABER
39 okunma

Okul kantinlerinde Papara Card ile elektronik para dönemi başlıyor

Eren Kebapçı - 19 Eylül 2018

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğrencilerin okul harçlıklarını kötü alışkanlıklara harcamaması için Papara Card ile ortak geliştirdiği proje, 2018-2019 öğretim yılının başlamasıyla…

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı
Sektörel
361 okunma
Sektörel
361 okunma

Amazon Türkiye resmi olarak faaliyetlerine başladı

Mert Yamak - 19 Eylül 2018

Bir süre önce Türkiye faaliyetlerine resmi olarak başlayacağı konuşulan dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon'un piyasa koşulları ve kargo sistemiyle…