Tesla: Otopilot, ölümcül Model X kazasında devreye sokuldu

2 Nisan 2018
1707 Görüntülenme

Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Apple mühendisi ve eski EA programcısı Walter Huang’ın kaza yaptığı sırada, otopilot özelliğinin çarpışma anında devreye sokulduğu bazı sürücüler tarafından doğrulandı.

23 Mart’taki kazada Tesla’nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı. Şirket, hayatını kaybeden 38 yaşındaki sürücünün kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğini açıkladı.

Tesla, “23 Mart Cuma günü saat 9: 27’de meydana gelen çarpışmadan önceki dakikalarda, otopilot, uyarlamalı hız sabitleme kontrol mesafesini minimumda tuttu. Sürücü, kazadan önce kontrolü alması gerektiğine yönelik sesli ve görsel uyarılar aldı. Beton bariyere çarpmadan önce, beş saniye ve 150 metre boyunca beton bariyeri görebilirdi Ancak araç günlükleri hiçbir işlem yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Sürücünün çarpışmadan önce ayırıcının zamana ve engelsiz görüntüsüne sahip olduğuna dikkat çekilirken, o zamana kadar otomatik sistemlerin ne zaman harekete geçtiğinden bahsedilmedi. Sürücünün kardeşi, Huang’ın daha önce otomobilin o bariyere doğru dönmesinden şikayetçi olduğunu ve Tesla bayisine bu konuda şikâyette bulunduğunu, ancak bu konuyu tekrarlayamadıklarını söyledi.

Tesla, otopilotun kaza oranlarını yüzde 40 düşürdüğünü ve diğer araçlara göre mil başına çok daha az ölüme yol açtığını gösteren hükümetin istatistiklerinden alıntı yapmaya devam etti. İstatistiklere göre, ABD’de, tüm üretilen tüm araçlarda 86 milyon mil üzerinde araç kazası medyana geliyor. Tesla’da bu risk 320 milyonda bir. Otomatik pilot donanımına sahip bir Tesla kullanıyorsanız, ölümcül bir kazaya karışmak riskiniz diğer araçlara göre 3.7 kat daha az.

İlginizi çekebilir

Nissan Türkiye 8 ülkenin yönetim merkezi oldu
25 okunma
25 okunma

Nissan Türkiye 8 ülkenin yönetim merkezi oldu

Onur Binay - 21 Nisan 2019

1 Nisan 2019 tarihi itibariyle, Nissan’ın Fas, Tunus, Sudan, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Özbekistan ve Türkmenistan pazarlarındaki operasyonlar, görev alanı genişleyen…

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu
65 okunma
65 okunma

Pirelli’nin 147 yıllık hikayesi çizgi roman oldu

Onur Binay - 20 Nisan 2019

İtalyan lastik üreticisi Pirelli, 147 yıllık hikayesini dijital bir çizgi romana taşıdı. Beş bölümlük “Pirelli an Italian in the world”…

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?
85 okunma
85 okunma

Dubai’de telefon fiyatları ne kadar?

Onur Binay - 20 Nisan 2019

Akıllı telefonlardan kameralara hatta bilgisayarlara kadar birçok farklı ürünün fiyatı Dubai’de ne kadar gelin hep birlikte görelim.... Yurtdışı seyahatlerinden dönerken…

%d blogcu bunu beğendi: