Tesla: Otopilot, ölümcül Model X kazasında devreye sokuldu

2 Nisan 2018
498 Görüntülenme

Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Apple mühendisi ve eski EA programcısı Walter Huang’ın kaza yaptığı sırada, otopilot özelliğinin çarpışma anında devreye sokulduğu bazı sürücüler tarafından doğrulandı.

23 Mart’taki kazada Tesla’nın Model X aracı yol kenarındaki bariyerlere çarpıp, alev almıştı. Şirket, hayatını kaybeden 38 yaşındaki sürücünün kazadan saniyeler önce aracı otopilot moduna geçirdiğini açıkladı.

Tesla, “23 Mart Cuma günü saat 9: 27’de meydana gelen çarpışmadan önceki dakikalarda, otopilot, uyarlamalı hız sabitleme kontrol mesafesini minimumda tuttu. Sürücü, kazadan önce kontrolü alması gerektiğine yönelik sesli ve görsel uyarılar aldı. Beton bariyere çarpmadan önce, beş saniye ve 150 metre boyunca beton bariyeri görebilirdi Ancak araç günlükleri hiçbir işlem yapılmadığını gösteriyor” dedi.

Sürücünün çarpışmadan önce ayırıcının zamana ve engelsiz görüntüsüne sahip olduğuna dikkat çekilirken, o zamana kadar otomatik sistemlerin ne zaman harekete geçtiğinden bahsedilmedi. Sürücünün kardeşi, Huang’ın daha önce otomobilin o bariyere doğru dönmesinden şikayetçi olduğunu ve Tesla bayisine bu konuda şikâyette bulunduğunu, ancak bu konuyu tekrarlayamadıklarını söyledi.

Tesla, otopilotun kaza oranlarını yüzde 40 düşürdüğünü ve diğer araçlara göre mil başına çok daha az ölüme yol açtığını gösteren hükümetin istatistiklerinden alıntı yapmaya devam etti. İstatistiklere göre, ABD’de, tüm üretilen tüm araçlarda 86 milyon mil üzerinde araç kazası medyana geliyor. Tesla’da bu risk 320 milyonda bir. Otomatik pilot donanımına sahip bir Tesla kullanıyorsanız, ölümcül bir kazaya karışmak riskiniz diğer araçlara göre 3.7 kat daha az.

İlginizi çekebilir

Çocuklarınızın üretkenliğini artıracak 5 mobil uygulama
Genel
45 okunma
Genel
45 okunma

Çocuklarınızın üretkenliğini artıracak 5 mobil uygulama

Mert Yamak - 23 Nisan 2018

Hayatımızın tam anlamıyla vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefon ve tabletler, özellikle yeni neslin neredeyse tek yaşam kaynağına dönüşmüş durumda. Çocuklar…

League of Legends Kış Mevsimi Şampiyonu: BAU SuperMassive
OYUN
99 okunma
OYUN
99 okunma

League of Legends Kış Mevsimi Şampiyonu: BAU SuperMassive

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Türkiye'nin ilk profesyonel e-spor ligi olan League of Legends Vodafone Freezone Şampiyonluk Ligi'nde Kış Mevsimi Finali her yıl olduğu gibi…

Robot Sophia, Serdar Kuzuloğlu’nun evlenme teklifini reddetti
Sektörel
259 okunma
Sektörel
259 okunma

Robot Sophia, Serdar Kuzuloğlu’nun evlenme teklifini reddetti

Mert Yamak - 22 Nisan 2018

Türkiye'de pazarlama ve dijital dünyaya ilişkin önemli konuların gündeme geldiği Marketing Meetup, bu yıl 19 Nisan 2018 tarihinde Uniq İstanbul'da…