ABD, Silikon Vadisi (Kaliforniya) merkezli elektromotiv ve yazılım devi Tesla Motors, dün gerçekleştirdiği ‘Tesla Autonomy Day’ etkinliğinde ‘full-self driving’ yani A noktasından B noktasına GPS verisi ile harita üzerinden çizilen güzergah boyunca tamamen kendi başına giden, sürücüye gerek duymayan teknolojisini tanıttı.

Elon Musk: “Bir Tesla otomobilinden başka araç satın almak finansal açıdan çılgınlık! Bir at almaktan farksız.”  

Tesla’nın merkez yerleşkesi Palo Alto, Kaliforniya’daki etkinlikte bu önemli gelişmelerin sunumunda CEO Elon Musk, Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Stuart Bowers, Donanım Mühendisliği Başkan Yardımcısı Pete Bannon ve Yapay Zeka Bölümü Yöneticisi Andrej Karpathy bulundu.

Kaynak: Tesla

Tam otonom sürüşü mümkün kılan Full-Self Driving Computer (kısaca FSD ünitesi) bilgisayar donanımı, Tesla’nın 3 yıl önce Silikon Vadisi’nin en seçkin ve özellikle Nvidia’dan gelen mühendislerinden kurduğu ekibin eseri olarak tanıtılıyor. Yani otomotiv dünyasında bir ilk olarak, bilgisayar donanımı ve mikro işlemci üzerine temel yazılım geliştirilmesi, ana işi otomobil üretmek olan bir sanayi kuruluşu tarafından gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Tesla

FSD bilgisayar ünitesi, birleşik ve ikiz anakarttan meydana geliyor. HardWare versiyon 2.5 olarak adlandırılan ve günümüze kadar üretilen Model S, X ve 3’ün içerisinde yer alan sistemden 21 kat daha güçlü olan FSD, 6 milyar transistörle saniyede 2300 karelik görüntüleri işleme kapasitesine sahip olduğu açıklanıyor.

Tesla böyle bir işlem gücü ile şu anda Waymo (Google) ve General Motors Cruise firmalarının öncülük ettiği otonom sürüş rekabetinde öne geçme hesaplarını, Tesla Network ve Robotaxi uygulamaları ile çok daha ileri taşımanın peşinde.

Kaynak: Tesla

Tesla Network’üne dahil olan Model S / X / 3 ve gelecek modeller, Robotaxi uygulamasıyla araç sahibinin aracını ihtiyaç duymadığı zamanlarda, Tesla Network üyelerinin kullanımına sunulabilecek. Yaklaşık 38 bin dolar değerindeki Model 3, kanunlar ve düzenlemeler el verirse, yılda 300 bin dolarlık taksi işi yapma potansiyeline sahip olacak!

Tüm bu gelişmeler Master Plan ‘ın takvimine sadık kalınarak, 2019 yılı bitmeden haftada 10 bin adet Model S / X / 3 ve 2020 yılı sonlanmadan Model Y ve Semi üretimleriyle Robotaxi’nin devreye alınmasıyla hayata geçirilmek isteniyor.

Kaynak: Tesla

Robotaxi’nin kullanılabilir, fizibil olması için pil paketinin ve ‘drive unit’ (elektrik motorlarını içeren sürüş aksamı) 300,000 – 500,000 mil olan ömrünün 1 milyon mile ( 1 milyon 700 bin kilometre) çıkarılması hedefleniyor. Bunun için enerji yoğunluğu artırılmış ve daha küçük şekilde paketlenmiş yeni nesil Li-Ion pilleri üretecek Gigafactory’lerin tam kapasiteye ulaşması gerekiyor.

Otomotiv dünyasının elektrikli geleceğe koşar adım ilerlediği bu günlerde umarız ülkemizdeki bürokratik engeller aşılır ve bu sefer ‘treni’ kaçırmayız…

Paylaş