ABD, Silikon Vadisi merkezli elektromotiv devi Tesla Motors, ‘master plan’ın bir parçası olan kompakt SUV modeli Model Y’yi tanıttı. Markanın tasarım stüdyolarının bulunduğu Los Angeles’ta gerçekleşen etkinlikte sunumu her zaman olduğu gibi artık markanın eski CEO’su, daimi onursal başkanı Elon Musk yaptı.

Model X’teki Falcon kapılar Model Y’de yok
Model Y, Tesla’nın büyüme ve daha geniş kitlelere ulaşma aşamasındaki ilk kompakt modeli Model 3 üzerine geliştirilmiş ve hatta dün geceki sunumla anlaşıldı ki neredeyse aynı; iç mekanda merkezde 15″ ebadında dokunmatik ekran ve direksiyon simidi üzerindeki iki düğme grubuyla tüm kumanda fonksiyonları idare edilmeye çalışılıyor. Ön camdan başlayıp bagaj kapağına kadar uzanan yekpare cam tavan, tıpkı Model 3’teki gibi Model Y’de de yer alıyor.  En çok merak edilen ve büyük beklenti yaratan Falcon X kapılar ise Model X’te bile maliyetleri artıran ve sorunlu bir parça haline gelmişken, Model Y’ye konulup risk alınmamış.

Model Y’nin en büyük tasarımsal farkı 7 koltuklu oturma düzeninde alınabiliyor olması. Bu da artırılmış tavan yüksekliği sayesinde erişilebilen üçüncü sıra ve bagaj alanıyla mümkün olmuş. Ayrıca kabin artık teknik literatürde ‘monospace’ denilen, tek hacimli hale gelmiş; böylece bagajdan içeriye doğru daha büyük nesneleri koyabilmek mümkün hale geliyor.

Tesla’nın yıllardır sürdürdüğü “önce pahalı ve donanımlı modelle, sonra gelecek giriş seviyesi ucuz  modelleri finanse et” planı Model Y’de de değişmeden işleyecek. Şimdiden ön siparişlerini veren müşteriler, 2020 sonbaharında Performace, Dual-Motor ve Long Range(menzili artırılmış) modellerine kavuşabilecekler. 39 bin dolar başlangıç fiyat etiketli model için ise 2021 sonbaharını beklemek gerekecek. Yani uzun lafın kısası, uygun fiyatlı elektrikli otomobil hayali yine bir başka bahara kaldı.

Paylaş