Tesla eski çalışanlarına dava açıyor

Tesla, gizli bilgileri çaldığı gerekçesiyle dört eski çalışanına dava açtı. Eski Tesla çalışanlarının şirkete ait gizli bilgileri otonom otomobil girişimi Zoox‘a sattığı öne sürülüyor.

22 Mart 2019
434 Görüntülenme

Tesla, Zoox’ta çalışan dört eski çalışanını tescilli bilgiler ve ticari sırlar çalmakla suçladı .
ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde açılan davada Tesla, hırsızlığın Zoox’a “kendi depolama, lojistik, envanter kontrol operasyonlarını geliştirmesine ve yıllar süren sıçrama yapmasına yardım ettiğini” söyledi.

Tesla, çalışanların (Craig Emigh, Christian Dement, Sydney Cooper ve Scott Turner), iş bilgileri, e-posta hesaplarından kişisel adreslere kadar olan bilgileri sızdırdığını belirtti.

Mahkeme belgelerine göre Turner, dahili envanter belgelerini ve diğer şirket şemalarını Tesla e-posta adresinden istifa etmeden yaklaşık bir ay önce “sinsi köpek” notu ile kişisel bir adrese iletti.

Eski bir Tesla depo sorumlusu olan Demans, kişisel e-posta adresine Tesla’nın “iyi şeyler” başlıklı bir belge gönderdiğini de belirtti.

Tesla daha önce de eski çalışanlarına dava açmıştı. 2018’de CEO Elon Musk, gizli bilgiler hakkında bilgi sahibi Martin Tripp’i, bunları Business Insider’a sızdırarak sabote etmekle suçladı. Tripp, hiçbir zaman bilgileri hacklemediğini ve yalnızca kamu güvenliği için endişe duymadığını belirtti.

İddialara göre habere göre, şu an 100’den fazla eski Tesla çalışanı Zoox’ta görev yapıyor. Zoox, şu anda 3.2 milyar dolar değerinde olan bir şirket. Bugüne kadar 790 milyon dolar risk sermayesi aldı.

Tesla dosyalamada, “Buradaki hırsızlık açık ve kasıtlıydı. Bu süreçte Tesla’nın ticari sırlarını kötüye kullandılar. Tesla ile olan anlaşmalarını ihlal ettiler ve hepsi de Zoox’un bilgisi ve desteğiyle sadakat görevlerini ihlal ettiler.” dedi.

İlginizi çekebilir

Huawei, cihazlarının Google uygulamalarını çalıştırmaması durumunda para iadesi yapıyor
62 okunma
62 okunma

Huawei, cihazlarının Google uygulamalarını çalıştırmaması durumunda para iadesi yapıyor

Onur Binay - 19 Haziran 2019

Huawei, müşterilerini korumak adına son dönemde cazip fırsatlar sunuyor. Şirket Çin dışında da zorlaşan yeni müşteriler kazanmaya çalışıyor. Çin'de, şirket…

Steam yaz indirimi tarihleri belli oldu
55 okunma
55 okunma

Steam yaz indirimi tarihleri belli oldu

Onur Binay - 19 Haziran 2019

Twitter'da Steam Database kullanıcı adıyla yapılan bir duyuruda, Steam yaz indirimlerinin 25 Haziran 2019 tarihinde başlayacağı ve iki hafta süreceği…

Pokemon GO eski Android telefonlardan desteğini çekiyor
58 okunma
58 okunma

Pokemon GO eski Android telefonlardan desteğini çekiyor

Onur Binay - 19 Haziran 2019

Bu kararın arkasında geçerli hiçbir sebep yok. Bu yüzden sadece takımın önümüzdeki günlerde yayınlamayı planladığı sayısız güncelleme olduğunu tahmin edebiliriz.…

%d blogcu bunu beğendi: