Tesla, Zoox’ta çalışan dört eski çalışanını tescilli bilgiler ve ticari sırlar çalmakla suçladı .
ABD Kuzey Kaliforniya Bölge Mahkemesinde açılan davada Tesla, hırsızlığın Zoox’a “kendi depolama, lojistik, envanter kontrol operasyonlarını geliştirmesine ve yıllar süren sıçrama yapmasına yardım ettiğini” söyledi.

Tesla, çalışanların (Craig Emigh, Christian Dement, Sydney Cooper ve Scott Turner), iş bilgileri, e-posta hesaplarından kişisel adreslere kadar olan bilgileri sızdırdığını belirtti.

Mahkeme belgelerine göre Turner, dahili envanter belgelerini ve diğer şirket şemalarını Tesla e-posta adresinden istifa etmeden yaklaşık bir ay önce “sinsi köpek” notu ile kişisel bir adrese iletti.

Eski bir Tesla depo sorumlusu olan Demans, kişisel e-posta adresine Tesla’nın “iyi şeyler” başlıklı bir belge gönderdiğini de belirtti.

Tesla daha önce de eski çalışanlarına dava açmıştı. 2018’de CEO Elon Musk, gizli bilgiler hakkında bilgi sahibi Martin Tripp’i, bunları Business Insider’a sızdırarak sabote etmekle suçladı. Tripp, hiçbir zaman bilgileri hacklemediğini ve yalnızca kamu güvenliği için endişe duymadığını belirtti.

İddialara göre habere göre, şu an 100’den fazla eski Tesla çalışanı Zoox’ta görev yapıyor. Zoox, şu anda 3.2 milyar dolar değerinde olan bir şirket. Bugüne kadar 790 milyon dolar risk sermayesi aldı.

Tesla dosyalamada, “Buradaki hırsızlık açık ve kasıtlıydı. Bu süreçte Tesla’nın ticari sırlarını kötüye kullandılar. Tesla ile olan anlaşmalarını ihlal ettiler ve hepsi de Zoox’un bilgisi ve desteğiyle sadakat görevlerini ihlal ettiler.” dedi.

Paylaş