Tesla ABD’de Koruduğu Liderliğini Kaybetti

15 Temmuz 2017
42 Görüntülenme

Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı, Kaliforniya bölgesinde konumlandırılan elektrikli otomobil ve enerji şirketi Tesla, enerji depolama ve finansal açıdan potansiyeli en büyük otomotiv firması olarak anılıyordu. Elon Musk’ın kurucu ortaklarından biri olduğu ve son dönemlerde şirket içerisindeki dedikodu tarzı haberlerin yayılmasıyla duymaya alışkın olduğumuz Tesla, üzücü bir şekilde finansal değer kaybına da uğradı.

Elon Musk, planladığı projelerle ve kararlı adımlarla beraber gerçekleştirdiği atılımlarıyla hata yapmayacağından emin gibiydi. Bu sene içerisinde özellikle geçtiğimiz günlerde yoğun bir değer düşüşüne uğadı. Tesla, sene başlarında hisse anlamında yükselmeye uğrasa da geçtiğimiz günlerde yaklaşık %17’lik bir düşüş yaşadı. Aradan 3 gün geçtikten sonra %5 civarında bir düşüş daha yaşandı. Ekonomi uzmanları tarafından anlamlandırılamayan bu düşüşün temel kaynağını tahmin etmek ise oldukça zor. Şirketin piyasa değeri 50,7 milyar dolara düştü.

Morningstar’ın analistlerinden David Whiston, Tesla’nın yaşadıı problemlerin kritik sonucunun Model 3 adına yapılan yavaş tanıtımlar olduğunu ekledi. David Whiston: “Piyasa onları sertçe cezalandırıyor.” dedi.

Ekonomistler ve istatistiksel analistler, şimdiye kadar elektrikli otomobil üreticileri arasında en başarılı olmasına rağmen kısa sürede sıradan motor üretici şirketleri tarafından yakalanacağını savunuyor. İsviçre merkezli Volvo şirketi, tüm modellerinin 2019 yılına kadar hibrid veya elektrikli olacağını açıklayarak Tesla’yı adeta gölgesinde bıraktı.

Brian Johnson, Tesla’nın önümüzdeki 10 yıl boyunca pazar içerisinde büyük bir rekabetle karşı karşıya kalacağını belirtti. Geniş bir alıcı kitlesini hedefleyen Tesla, yaşadığı büyük düşüşle beraber hedefini gerçekleştirebilecek mi? Model 3 ile birlikte büyük ses getirmişti ve hedeflediği satış rakalmlarını yakalayabileceği kimi kurumlar tarafından desteklenmişti. Yaşanan finansal düşüşün bu denli büyük olması, satış hedeflerini etkilerse beraberinde büyük bir finansal düşüşün daha yaşanacağı kesin.

İlginizi çekebilir

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
112 okunma
Sektörel
112 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
53 okunma
Sosyal Medya
53 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek
Mobil
51 okunma
Mobil
51 okunma

Üç kameralı iPhone modeli daha ileri bir tarihte gelecek

Haber Merkezi - 19 Haziran 2018

Apple'ın 2019 yılında 3 arka kameraya sahip en az bir iPhone modeli piyasaya sürebileceğini sizlere aktarmıştık. Ancak Apple’ın lens sağlayıcı…

Yorum yap