Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, yeni havalimanından hız testi paylaşımı yaptı. Terzioğlu cep telefonunda Speed Test kullanarak yaptığı ve sonuçları ekran görüntüsü yakalayarak aldığı hız testinde indirme (download) hızının 84 megabit, gönderim (upload) hızının ise 23,8 megabit, Ping Time’ın ise 3 ms olduğunu gösterdi.

Bu hızlar ev ortamıyla karşılaştırıldığında dahi oldukça yüksek. Evdeki Ping zamanı 5 ila 10 ms arasında değişirken izin verilen gönderim (upload) hızı zaten 5 megabiti geçemiyor.

Elbette bugün havalimanının açılış günü ve tam olarak işletmeye açıldığı günden çok daha az kullanıcı bu sistemde mobil internet kullanacak. Yine de mevcut hızlar şimdilik kaydıyla da olsa oldukça dikkat çekici.

Son bir not: Mobil operatörler için havalimanı oldukça büyük bir gelir kapısı. Orada kendi sistemlerini seçen turistler uluslararası dolaşım (roaming) için o operatörü seçtiğinde sıradan bir Türk kullanıcısının kazandırdığından birkaç kat fazla gelir getiriyorlar. O yüzden de havalimanlarındaki mobil ağlara şehirdekilerden çok daha fazla yatırım yapılıyor.

Paylaş