Yukarıda bahsettiğim şey Pentagon’un planı. Akıllı telefon kullanıcılarının hatırlaması zor şifrelere veya bitmeyen kısa mesaj doğrulama kodları akışına olan güvenini azaltacak olan teknoloji şu an testin son aşamasında.

Pentagon’a ait Savunma Bilgi Sistemleri Merkezi’nde görevli bilim insanı Steven Wallace’a göre, teknoloji 2020’nin başlarında piyasaya sürülmesi için yonga üreticileri ve akıllı telefon geliştiricileriyle birlikte çalışılıyor. Şu anda Savunma Bakanlığı’ndaki sistem 50 telefonla test ediliyor.

Wallace, “En başından beri hedefimiz yalnızca DoD’a (ABD Savunma Bakanlığı) odaklanmış bir şeye sahip olmak değildi. Başından itibaren odak noktamız ticari düzeyde kullanılabilir bir şeydi.” dedi.

Wallace, teknoloji şirketlerinin tanımlama sistemini benimseme konusunda herhangi bir kesin taahhütte bulunmadıklarını, ancak teknolojiyi akıllı telefonlara entegre etmeye istekli olduklarını belirtti.

DISA’nın birlikte çalıştığı şirketler söylenmedi. Her şey yolunda giderse, ABD’deki telefonların çoğunda bu teknoloji mevcut olacak. Teknoloji tamamen onaylandıktan sonra, DoD teknolojiyi genel amaçlı akıllı telefonlar için kullanmayı planlıyor.

Telefonun donanımında bu yetenek temel olarak bulunduğundan, insanlar kimliklerini doğrulamak için bunu kullanmak zorunda değil. Akıllı telefon sağlayıcıları bunu bir seçenek olarak sunabilir.

Wallace, telefonun donanımında bulunduğundan, topladıkları bilgilerin telefon uygulamaları veya diğer üçüncü şahıslar tarafından kullanılamayacağını belirtti.

DoD cihazlarında testin iki ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Paylaş