Tekrar tekrar geri dönüştürülebilen yeni bir plastik geliştirildi

ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın ürettiği plastik malzeme tamamen geri dönüştürülebiliyor.

8 Mayıs 2019
97 Görüntülenme

Bilim insanları  Poli (diketoenamin) veya PDK adı verilen ve moleküler seviyede parçalarına ayrılıp tekrar bir araya getirilebilen bir malzeme üretti.

PDK, moleküler seviyede parçalarına ayrıldıktan sonra hiçbir performans ve kalite kaybına uğramadan, farklı doku, renk ve şekilde tekrar tekrar bir araya getirilebiliyor.

Berkeley Lab’in açıkladığı gibi, plastik nesnelerde kullanılan dolgu maddeleri ve kimyasallar genellikle monomerlere sıkıca bağlı. Polimerler, adı verilen büyük plastik molekülleri oluşturmak için bir araya gelen moleküller. Bu katkı maddeleri, geri dönüşüm için çeşitli plastiklerin karıştırılması sırasında beklenmeyen özelliklere yol açabilir. Bu, hali hazırda geri dönüştürülmüş plastiklerle yapılmış malzemelerin doğrudan çöp alanlarına gitmesi gerekebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte PDK monomerleri, sadece asidik bir çözeltiye batırılarak, katkı maddelerinden tamamen ayrılabilir. Ekip lideri Brett Helms, “PDK’larda, geleneksel plastiklerin değişmez bağları, plastiğin daha etkili bir şekilde geri dönüştürülmesini sağlayan geri dönüşümlü bağlarla değiştirilebilir” dedi.

Malzemeyle yapılan nesneler daha sonra tekrar şekillendirilebilir, yeniden renklendirilebilir ve tekrar tekrar çoğaltılabilir. Bir saatin kordonu, klavyenin bir parçası veya telefon kılıfı olarak kullanılabilir.

Araştırmacılar, çok çeşitli termal ve mekanik özelliklere sahip varyantlar geliştirmek için PDK’lar üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyor. PDK’nın tekstil, köpük, 3B baskılı malzemeler ve diğer uygulamalar için kullanılabileceği belirtildi.

İlginizi çekebilir

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor
91 okunma
91 okunma

Uçan balina adlı robot insan vücudunun içinde hareket edebiliyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Dartmouth Koleji ve Hong Kong Şehir Üniversitesi'ndeki bilim adamları tarafından geliştirilen minik 3D baskılı robotun kuyruğu, kardiyomiyosit tabakası (kalp hücreleri)…

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor
92 okunma
92 okunma

Facebook bir kez daha Haber Kaynağı’nı değiştiriyor

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

Facebook, Haber Kaynağı’nı yönlendiren algoritmada güncellemeler yaptı. Güncellemeyle Haber Kaynağı’nda içerik gösterimi konusunda öncelik yakın arkadaşlara verilecek. Aynı zamanda kullanıcılar,…

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi
82 okunma
82 okunma

Haber başlığı üretebilen robot geliştirildi

Onur Binay - 17 Mayıs 2019

The Next Web Teknoloji sitesinin haberine göre, ‘Axios’ adı verilen robot, yapılan işlere göre yazılara uygun mantıklı başlık üretebiliyor. Yapay…

%d blogcu bunu beğendi: