Bilim insanları  Poli (diketoenamin) veya PDK adı verilen ve moleküler seviyede parçalarına ayrılıp tekrar bir araya getirilebilen bir malzeme üretti.

PDK, moleküler seviyede parçalarına ayrıldıktan sonra hiçbir performans ve kalite kaybına uğramadan, farklı doku, renk ve şekilde tekrar tekrar bir araya getirilebiliyor.

Berkeley Lab’in açıkladığı gibi, plastik nesnelerde kullanılan dolgu maddeleri ve kimyasallar genellikle monomerlere sıkıca bağlı. Polimerler, adı verilen büyük plastik molekülleri oluşturmak için bir araya gelen moleküller. Bu katkı maddeleri, geri dönüşüm için çeşitli plastiklerin karıştırılması sırasında beklenmeyen özelliklere yol açabilir. Bu, hali hazırda geri dönüştürülmüş plastiklerle yapılmış malzemelerin doğrudan çöp alanlarına gitmesi gerekebileceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte PDK monomerleri, sadece asidik bir çözeltiye batırılarak, katkı maddelerinden tamamen ayrılabilir. Ekip lideri Brett Helms, “PDK’larda, geleneksel plastiklerin değişmez bağları, plastiğin daha etkili bir şekilde geri dönüştürülmesini sağlayan geri dönüşümlü bağlarla değiştirilebilir” dedi.

Malzemeyle yapılan nesneler daha sonra tekrar şekillendirilebilir, yeniden renklendirilebilir ve tekrar tekrar çoğaltılabilir. Bir saatin kordonu, klavyenin bir parçası veya telefon kılıfı olarak kullanılabilir.

Araştırmacılar, çok çeşitli termal ve mekanik özelliklere sahip varyantlar geliştirmek için PDK’lar üzerinde çalışmaya devam etmeyi planlıyor. PDK’nın tekstil, köpük, 3B baskılı malzemeler ve diğer uygulamalar için kullanılabileceği belirtildi.

Paylaş