Teknolojik Açıdan Hijyenik Misiniz?

12 Temmuz 2017
80 Görüntülenme

Elektronik cihazlarınız teknolojik olarak hijyenik mi? Fortinet yazın gelmesiyle birlikte karşılaşılabilecek siber tehditlere karşı yapılması gerekenleri yayınladı.

Kötücül yazılımlar çoğunlukla masaüstü ve taşınabilir bilgisayarlar aracılığıyla yayılırken siber suçlular mobil cihazları da bir hedef olarak unutmuyor. Tüketicilerin siber güvenlikten anladıkları çoğunlukla bilgisayarları korumak olurken ceplerinde taşımayı ihmal etmedikleri güçlü bilgisayarları unutmaya meyilli oluyorlar. Ancak akıllı telefonların da sorunlar çıkarabilecek güvenlik açıkları vardır, bunlarla başa çıkabilmek için izleyebileceğiniz, teknolojik hijyeninizi güçlendirebileceğiniz yollar da mevcut.

Kendi kendinizin doktoru olun

Satın aldığınız elektronik cihazların siber saldırılardan koruyabilecek ya da siber suçluları engelleyebilecek bir yasal yükümlülük bulunmuyor. Bu yüzden de cihazlarınızın güvenliği alacağınız önlemlere yani sizlere bağlı. Kişisel verilerinizin ve cihazlarınızın güvenliği için aşağıdaki adımları izleyip “hijyenik” cihazlara sahip olabilirsiniz.

Bağlandığınız ağların güvenliğinden emin olun

Herkese açık kablosuz bağlantıları kullanmak beraberinde birçok tehlikeyi getirir. Çevrimiçi iletişiminiz çok farklı şekillerde bölünebilir, sahte isimli ağlara bilmeden bağlanabilir, internet üzerindeki hareketlerinizi, dolayısıyla ödeme detaylarından hesaplarınızın şifrelerine, bütün bilgilerinizi çaldırabilirsiniz. Böyle bir durumu engellemek için her zaman güvenilir bir sanal özel ağ (VPN) kullanarak açık kablosuz ağlara bağlanın. Güvenliğiniz için en temel kural ilk defa gittiğiniz yerlerdeki ücretsiz açık bağlantılara bağlanmamak. Alternatif olarak çoğu akıllı telefonda bulunan kişisel erişim noktası özelliğini kullanarak telefonunuzun internetini paylaşarak bir modem haline getirebilirsiniz.

Güvenliğiniz için izleyebileceğiniz bir başka yol ise bağlantınızın güvenli ya da şifreli olup olmadığını kontrol etmek. Tarayıcınızdaki URL kısmına bakıp, bağlanmak istediğiniz adresin http:// yerine https:// ile başladığından emin olun, böylelikle bütün aktivitelerinizin SSL şifreleme yoluyla korunduğundan emin olabilirsiniz. SSL’nin açık olması önemli ancak güvenli bir bağlantınız olmadığı sürece bu bile yeterli olmayacaktır. Bütün bunlara rağmen herkese açık bir ağa bağlanmak zorundaysanız en azından bildiğiniz bir ağa bağlanmaya çalışın.

Güçlü Şifreler

Günümüzün aşırı hızlı, sürekli günceli takip eden dünyasında onlarca farklı şifrenin hesabını tutup hatırlamak kolay olmayabilir ancak bunu daha kolay hale getirecek çözümler bulabilirsiniz. LastPass gibi servisler şifrelerinizin düzenlenmesi ve kaydedilmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Tek yapmanız gereken güçlü bir ana şifre bulmak. İlla tek bir şifre kullanacaksanız iki adımlı doğrulama ile güvenliğinizi artırabilirsiniz.

İki-Adımlı Doğrulama

Gün geçtikçe daha fazla uygulama iki adımlı doğrulama yöntemini düzenli olarak kullanmaya başlıyor. Ne uzun iş diye düşünebilirsiniz ancak hesap doğrulamak için ikincil bir bilgi kullanmak sizi hesabınızın çalınmasını ya da kötü yazılımların bulaşması ihtimallerinden korur. Doğrulama kodunun telefonunuza gelmesini beklediğiniz birkaç saniye hırsızlık ya da virüs bulaşması durumlarında yaşayabileceğiniz birçok dertten kurtarır.

Virüsleri ve kötücül yazılımları bulun

Bir anti-virüs programı kurup güncellemeleri takip edin ve düzenli olarak kullandığınızdan emin olun. Güvenlik programı olarak görünüp aslında kötücül yazılımlarla da karşılaşabileceğinizi unutmayın. Yüzde 100 bir güvenliğe asla ulaşamayacağınız için düzenli aralıklarla bilgisayarınızı bir başka alternatif anti-virüs programıyla tarayın. (Bu yol için ücretsiz deneme süresi sunan yazılımları kullanabilirsiniz.) Anti-virüs programlarının çoğu bir size güvenlik duvarı sunar, bu özelliğin de çalışıyor olduğundan mutlaka emin olun.

İlginizi çekebilir

Nissan “Sürdürülebilirlik 2022” planıyla daha çevreci otomobiller üretecek
OTOMOBİL
55 okunma
OTOMOBİL
55 okunma

Nissan “Sürdürülebilirlik 2022” planıyla daha çevreci otomobiller üretecek

Mert Yamak - 22 Haziran 2018

NISSAN Motor Co, Ltd, şirketin sürdürülebilir bir yaşam için çevresel etkilerini azaltmayı hedefleyen ve yönetimde çeşitlilik ile dahil olma konularına…

Bayram arifesinde kartlı işlem trafiğinde rekor kırıldı
Sektörel
56 okunma
Sektörel
56 okunma

Bayram arifesinde kartlı işlem trafiğinde rekor kırıldı

Mert Yamak - 22 Haziran 2018

Bankalararası Kart Merkezi'nin açıkladığı verilere göre, bu yıl Ramazan Bayramı'nda Babalar Günü'nün de aynı döneme denk gelmesiyle birlikte en fazla…

Bithumb’dan 30 milyon dolarlık kripto para çalındı
Kripto Paralar ve Blockchain
54 okunma
Kripto Paralar ve Blockchain
54 okunma

Bithumb’dan 30 milyon dolarlık kripto para çalındı

Haber Merkezi - 22 Haziran 2018

Dünyanın en büyük altıncı kripto para birimi borsası Bithumb’dan yapılan açıklamada, saldırının tam olarak kaçta gerçekleştiğinin belirlenemediği, fakat Güney Kore…

Yorum yap