Motorlu tekerlekli sandalyeler geleneksel olarak kullanıcının vücuduna bağlı bir joystick veya sensörler tarafından kontrol ediliyordu. Yapay zekadaki yeni gelişimlerle birlikte artık insanların yüz ifadeleriyle sandalyelerini sürmesi mümkün olacak.

Intel , Brezilya merkezli Hoobox Robotics ile ortak çalışarak, engelli insanların motorlu bir tekerlekli sandalyeyi 10 yüz ifadesiyle sürmesini sağlayan Wheelie 7’yi yarattı.

 

Tekerlekli sandalyeyi kullanan kişi kenisine yardımcı olacak birinin de yardımıyla sandalyenin hareketlerini farklı yüz hareketlerine bağlayabiliyor. Tekerlekli sandalye üzerine konuşlanmış yüz tanıma yazılımı, sensörler, robotlar ve Intel 3D RealSense Derinlik Kamerası kombinasyonu ile Wheelie, yüzün 3D haritasını çıkarıp tekerlekli sandalyeyi yönlendirmek için verileri gerçek zamanlı olarak işlemek için AI algoritmaları kullanıyor. Kit, hem güneş ışığı hem de loş ışıkta çalışabiliyor ve şu anda piyasada bulunan motorlu tekerlekli sandalyelerin yüzde 95’i ile de teknolojik olarak uyumlu.

Paylaş