Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yasal düzenlemeyle birlikte Uber gibi internet üzerinden taşımacılık hizmeti veren uygulamalarda D2 belgesinin kullanımı yasaklanmıştı. Bu kapsamda D2 belgesiyle Uber ya da alternatifi hizmetleri kullanırken yakalanan sürücülere önce 50 uyarı puanı verilerek 3000 TL’ye yakın para cezası kesileceği, ikinci yakalanmada ise taşımacılık yapan şirketin tüm araçlarındaki D2 belgesinin tamamen iptal olacağı ve yakalanan aracın trafikten iki yıl men edileceği belirtilmişti.

Alınan bu karar üzerine Uber, yaptığı basın açıklamasında ne olursa olsun Türkiye’deki faaliyetlerinden vazgeçmeyeceğini açıklarken Taksiciler Esnaf Odası’ndan da yeni yasal düzenlemeye ilişkin açıklama geldi.

“Uber bitmiştir”

Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, yeni yönetmeliği olumlu olarak değerlendirdiklerini ve bu yönetmelikle birlikte Uber’in Türkiye’deki faaliyetlerinin resmen sona erdiğini belirtti.

Yine de haziran ayında Taksiciler Esnaf Odası ve Uber arasında görülecek olan davadan da olumlu sonuç almayı umduklarını söyleyen Aksu, Uber’in mahkeme kararıyla tamamen erişime engellenmesi yönündeki talebini dile getirdi.

Paylaş