Sürücüsüz Uber otomobili kazasında bir kişi hayatını kaybetti

20 Mart 2018
179 Görüntülenme

Türkiye’de son birkaç aydır sarı taksi ve Uber kavgası hızla devam ederken Uber, yolcu taşımacılığını geliştirmek için bir süredir sürücüsüz (otonom) araçlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde test etmeye devam ediyor. Uber’in çeşitli otomobil üreticileriyle gerçekleştirdiği iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojisi, ABD’nin pek çok eyaletinde test edilirken kritik bir kazaya yol açtı.

Uber’in otonom aracı, rutin testi sırasında farklı bir araçla çarpıştı. Uber aracıyla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

Bu durum üzerine ABD başta olmak üzere dünya genelinde sürücüsüz otomobillerin hala halka açık alanda test edilmemesi gerektiği protesto edilirken Uber, hayatını kaybeden kişinin ailesinin yanında olduklarını söyledi. Tüm ülke genelinde sürücüsüz otomobil testlerini durduran Uber, yaşanan kazayla ilgili soruşturmaları yakından takip edeceğini belirtti. Üstelik kaza yapan Uber aracında manuel olarak kontrolü devreye alacak bir uzman da bulunuyordu.

Benzer bir kazayı Tesla üç yıl önce yaşamıştı

Uber’in otonom aracının bir sürücünün hayatını kaybetmesine neden olan kazanın bir benzeri 2016 yılında yaşanmıştı. Sürücüsüz Tesla aracının yaptığı kaza hem araçtaki kişilerin hem de karşıdaki aracın ciddi hasarlar almasına neden olurken mahkeme, karşıdaki aracın suçlu olduğu gerekçesiyle Tesla’ya sadece testlerinde kısıtlama getirmekle yetinmişti.

Uber davasında akıbetin ne olacağıyla ilgili bir tahminde bulunmak içinse henüz çok erken. Bakalım bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu kazada Uber ne gibi yaptırımlarla karşılaşacak?

İlginizi çekebilir

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı
Sektörel
71 okunma
Sektörel
71 okunma

Nokia Türkiye’nin başına Sertaç Şener atandı

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Nokia 3, 5 ve 6 serisi akıllı telefon modelleriyle 2017 yılında Türkiye pazarına giriş yapan Nokia markasının çatı şirketi HMD…

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi
Mobil
186 okunma
Mobil
186 okunma

Huawei Mate 20 Lite tanıtıldı! Özellikler, fiyatı ve çıkış tarihi

Mert Yamak - 18 Eylül 2018

Huawei, bugün İstanbul'da düzenlediği etkinlikle yeni orta - üst seviye akıllı telefonu Huawei Mate 20 Lite'ı tanıttı. Ekim ayında duyurulmasını…

Apple iOS 12 güncellemesini yayınladı
Mobil
135 okunma
Mobil
135 okunma

Apple iOS 12 güncellemesini yayınladı

Mert Yamak - 17 Eylül 2018

Apple, yeni iPhone modellerinin duyurusunun hemen ardından mobil işletim sistemi için yeni sürüm yükseltmesi iOS 12'yi yayınladı. Performans artışı başta…