Sürücüsüz Uber otomobili kazasında bir kişi hayatını kaybetti

20 Mart 2018
216 Görüntülenme

Türkiye’de son birkaç aydır sarı taksi ve Uber kavgası hızla devam ederken Uber, yolcu taşımacılığını geliştirmek için bir süredir sürücüsüz (otonom) araçlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde test etmeye devam ediyor. Uber’in çeşitli otomobil üreticileriyle gerçekleştirdiği iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojisi, ABD’nin pek çok eyaletinde test edilirken kritik bir kazaya yol açtı.

Uber’in otonom aracı, rutin testi sırasında farklı bir araçla çarpıştı. Uber aracıyla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

Bu durum üzerine ABD başta olmak üzere dünya genelinde sürücüsüz otomobillerin hala halka açık alanda test edilmemesi gerektiği protesto edilirken Uber, hayatını kaybeden kişinin ailesinin yanında olduklarını söyledi. Tüm ülke genelinde sürücüsüz otomobil testlerini durduran Uber, yaşanan kazayla ilgili soruşturmaları yakından takip edeceğini belirtti. Üstelik kaza yapan Uber aracında manuel olarak kontrolü devreye alacak bir uzman da bulunuyordu.

Benzer bir kazayı Tesla üç yıl önce yaşamıştı

Uber’in otonom aracının bir sürücünün hayatını kaybetmesine neden olan kazanın bir benzeri 2016 yılında yaşanmıştı. Sürücüsüz Tesla aracının yaptığı kaza hem araçtaki kişilerin hem de karşıdaki aracın ciddi hasarlar almasına neden olurken mahkeme, karşıdaki aracın suçlu olduğu gerekçesiyle Tesla’ya sadece testlerinde kısıtlama getirmekle yetinmişti.

Uber davasında akıbetin ne olacağıyla ilgili bir tahminde bulunmak içinse henüz çok erken. Bakalım bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu kazada Uber ne gibi yaptırımlarla karşılaşacak?

İlginizi çekebilir

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor
62 okunma
62 okunma

AB teknolojiyi arkasına aldı hava kirliliği ile savaşa başlıyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

Avrupa’nın İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından desteklenen sürdürülebilir enerji lokomotifi InnoEnergy’nin yaptırdığı radikal bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Hazırlanan rapora…

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor
57 okunma
57 okunma

Huawei duyguları yüzden okuyup görme engellilere söylüyor

Serhat Ayan - 17 Aralık 2018

HUAWEI, görme engelli insanların yapay zekanın gücünü kullanarak konuştukları insanların yüzlerindeki duyguları "görmelerini" veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi. “Facing Emotions” adı…

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme
39 okunma
39 okunma

İçten yanmalı motorlar için yeni umut: Mikro Dalga Ateşleme

Meriç Türkbıkmaz - 17 Aralık 2018

Otomotiv endüstrisinin petrolden bağımsız ve temiz enerji çabaları 1973 Petrol Krizi ile birlikte başlamış, 1990'larda General Motors'un EV1 projesi ile…

%d blogcu bunu beğendi: