Sürücüsüz Uber otomobili kazasında bir kişi hayatını kaybetti

20 Mart 2018
134 Görüntülenme

Türkiye’de son birkaç aydır sarı taksi ve Uber kavgası hızla devam ederken Uber, yolcu taşımacılığını geliştirmek için bir süredir sürücüsüz (otonom) araçlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde test etmeye devam ediyor. Uber’in çeşitli otomobil üreticileriyle gerçekleştirdiği iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojisi, ABD’nin pek çok eyaletinde test edilirken kritik bir kazaya yol açtı.

Uber’in otonom aracı, rutin testi sırasında farklı bir araçla çarpıştı. Uber aracıyla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

Bu durum üzerine ABD başta olmak üzere dünya genelinde sürücüsüz otomobillerin hala halka açık alanda test edilmemesi gerektiği protesto edilirken Uber, hayatını kaybeden kişinin ailesinin yanında olduklarını söyledi. Tüm ülke genelinde sürücüsüz otomobil testlerini durduran Uber, yaşanan kazayla ilgili soruşturmaları yakından takip edeceğini belirtti. Üstelik kaza yapan Uber aracında manuel olarak kontrolü devreye alacak bir uzman da bulunuyordu.

Benzer bir kazayı Tesla üç yıl önce yaşamıştı

Uber’in otonom aracının bir sürücünün hayatını kaybetmesine neden olan kazanın bir benzeri 2016 yılında yaşanmıştı. Sürücüsüz Tesla aracının yaptığı kaza hem araçtaki kişilerin hem de karşıdaki aracın ciddi hasarlar almasına neden olurken mahkeme, karşıdaki aracın suçlu olduğu gerekçesiyle Tesla’ya sadece testlerinde kısıtlama getirmekle yetinmişti.

Uber davasında akıbetin ne olacağıyla ilgili bir tahminde bulunmak içinse henüz çok erken. Bakalım bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu kazada Uber ne gibi yaptırımlarla karşılaşacak?

İlginizi çekebilir

Apple’dan sonra Samsung ürünlerine de zam geldi!
Mobil
154 okunma
Mobil
154 okunma

Apple’dan sonra Samsung ürünlerine de zam geldi!

Mert Yamak - 17 Temmuz 2018

Hatırlayacağınız üzere Apple, geçtiğimiz günlerde uzun süredir beklenen zammını hayata geçirmiş ve yeni döviz kuruna göre ürünlerinin fiyatını artırmıştı. Bu…

Huawei akıllı telefonlarını güncellemeyle daha hızlı yapacak
Genel
42 okunma
Genel
42 okunma

Huawei akıllı telefonlarını güncellemeyle daha hızlı yapacak

Mert Yamak - 17 Temmuz 2018

Akıllı telefonlarında yer verdiği güçlü donanımın yanı sıra yazılım yetenekleriyle bu donanımların en kararlı şekilde çalışmasını sağlayan Huawei, EMUI arayüzüne…

Rolls Royce da uçan taksi üretecek
Otomobil ve Otonom Araçlar
53 okunma
Otomobil ve Otonom Araçlar
53 okunma

Rolls Royce da uçan taksi üretecek

Haber Merkezi - 17 Temmuz 2018

Rolls Royce lüks uçan taksi projesi üzerinde çalışıyor. Lüks uçan taksilerin 2020'de hizmete sunulması planlanıyor. Rolls Royce, İngiltere'de gerçekleşen bir…