Sürücüsüz Uber otomobili kazasında bir kişi hayatını kaybetti

20 Mart 2018
304 Görüntülenme

Türkiye’de son birkaç aydır sarı taksi ve Uber kavgası hızla devam ederken Uber, yolcu taşımacılığını geliştirmek için bir süredir sürücüsüz (otonom) araçlarını Amerika Birleşik Devletleri’nde test etmeye devam ediyor. Uber’in çeşitli otomobil üreticileriyle gerçekleştirdiği iş birliği ile geliştirdiği sürücüsüz otomobil teknolojisi, ABD’nin pek çok eyaletinde test edilirken kritik bir kazaya yol açtı.

Uber’in otonom aracı, rutin testi sırasında farklı bir araçla çarpıştı. Uber aracıyla çarpışan otomobilin sürücüsü hayatını kaybetti.

Bu durum üzerine ABD başta olmak üzere dünya genelinde sürücüsüz otomobillerin hala halka açık alanda test edilmemesi gerektiği protesto edilirken Uber, hayatını kaybeden kişinin ailesinin yanında olduklarını söyledi. Tüm ülke genelinde sürücüsüz otomobil testlerini durduran Uber, yaşanan kazayla ilgili soruşturmaları yakından takip edeceğini belirtti. Üstelik kaza yapan Uber aracında manuel olarak kontrolü devreye alacak bir uzman da bulunuyordu.

Benzer bir kazayı Tesla üç yıl önce yaşamıştı

Uber’in otonom aracının bir sürücünün hayatını kaybetmesine neden olan kazanın bir benzeri 2016 yılında yaşanmıştı. Sürücüsüz Tesla aracının yaptığı kaza hem araçtaki kişilerin hem de karşıdaki aracın ciddi hasarlar almasına neden olurken mahkeme, karşıdaki aracın suçlu olduğu gerekçesiyle Tesla’ya sadece testlerinde kısıtlama getirmekle yetinmişti.

Uber davasında akıbetin ne olacağıyla ilgili bir tahminde bulunmak içinse henüz çok erken. Bakalım bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu kazada Uber ne gibi yaptırımlarla karşılaşacak?

İlginizi çekebilir

Samsung televizyonlarda indirim başladı
12 okunma
12 okunma

Samsung televizyonlarda indirim başladı

Onur Binay - 19 Nisan 2019

Samsung Türkiye'nin her yıl geleneksel olarak uyguladığı Büyük TV Günleri kampanyasının beşincisi başladı. 12 Nisan – 30 Nisan tarihleri arasında…

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir
56 okunma
56 okunma

Instagram beğeni sayısını göstermeyi kaldırabilir

Uğur Özdağlı - 19 Nisan 2019

Günümüzün popüler uygulaması instagram ana sayfada gönderilerin beğeni sayacını kaldırabilir. Şirket, gönderilerin beğeni sayılarını arayüzde gizleyip, kullanıcının esas olarak gönderiyi…

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı
156 okunma
156 okunma

Galaxy Fold’un ekranında kullanım sonra arızalar çıkmaya başladı

Uğur Özdağlı - 18 Nisan 2019

Cihazın katlanabilir ekranıyla ilgili sorun yaşayanlar arasında The Verge, CNBC ve Bloomberg gibi kuruluşların editörleri yer alıyor. Bloomberg’ün uygulama ve…

%d blogcu bunu beğendi: