For the laboratory experiment at the Fraunhofer Institute in Stuttgart, Audi has specially built a driving simulator that reproduces the situation of automated driving: with a variable interior and without a steering wheel. Large-scale projections convey the impression of a city drive by night. Via displays, the researchers can introduce digital distractions, the windows can be dimmed, and the color of the lighting and noise background change.

Gelişen teknolojiyle birlikte kendi kendine giden sürücüsüz ya da diğer bir değişle otonom araçların hayatımıza gireceğini biliyoruz. Otonom araçlarla birlikte özellikle bireysel araç sahipleri artık vaktini trafikte kaybetmek yerine araç içinde zamanını değerlendirebilecek. Peki sürücüler, bu zaman dilimi içinde ne yapacak?

Sürücüsüz otomobiller seyir esnasındayken boş vaktimizi nasıl iyi bir şekilde değerlendirebileceğimiz konusunda araştırma yapan Audi, Fraunhofer Endüstriyel Mühendislik Enstitüsü IAO ile birlikte bir rapor yayınladı. Otomobiller direksiyonsuz hale geldikleri zaman, üst düzey mobiliteyi yeniden tanımlayacak bir Audi projesi olan ve ‘25’inci Saat’ adı verilen çalışmada, bir sürüş simülatöründe laboratuvar deneyleri yapılarak, aracın iç mekanının nasıl mükemmel bir çalışma alanına çevrilebileceği incelendi.

Ayrıca İzleyin: Bosch AR-GE Merkezi Sürücüsüz Otomobil Deneyimi

Ortaya çıkan sonuçlar, ilerleyen dönemlerde otomobil üreticilerinin kullanıcılarına kişisel istek ve ihtiyaçlara yönelik iç mekanlar tasarlayacağını, kısacası direksiyonların araçlardan kalkmasıyla birlikte kabin dizaynının daha farklı olacağını söylüyor.

Audi tarafından açıklanan bilgilere göre gelecekte A noktasından B noktasına seyahat eden insanlar rahatça internette gezinebilecek, çocuklarıyla ilgilenebilecek veya ofislerini araçlarına taşıyabilecekler. 25’inci Saat projesi kapsamında da Fraunhofer Enstitüsündeki uzmanlarla çalışmalar yürüten Audi, bu geleceğin araç konseptini en doğru şekilde değerlendirmek istiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here