Samsung’un geçtiğimiz yıl tanıttığı Note 7 modelinde gerçekleşen batarya sorunu aslında genel olarak bakıldığında sadece bu modelde kalmıyor. Samsung dışında birçok firmanın da telefon modellerinde kullandıkları bataryanın çok nadir de olsa ısınıp patlaması mümkün olabiliyor.

Maryland Üniversitesi araştırmacıları bunu engellemek için yıllardır su bazlı elektrolitler üzerinde çalışıyordu fakat bundan önce yaptığı denemelerde geleneksel elektrolitlerden daha az enerji tutabildi. Yani elektrolitler, 4V enerji tutması gerekirken ancak 3V enerji tutabildiler.

Son yaptıkları deneyde suyun içine yüksek oranda tuz karıştırarak geleneksel bataryalarla aynı performansı yakalayan araştırmacılar böylece geliştirdikleri bataryada hem 4V enerji tutabilme kapasitesini oluşturabildiler hem de bataryanın ısınarak patlamasını su sayesinde önlemiş oldular.

Halen daha geliştirilme aşamasında olan bataryalar her ne kadar enerji tutabilme ve sıcaklık konusunda istenilen değerlerlere ulaşabilse de en fazla 70 batarya döngüsüne kadar dayanabiliyor. Yani bataryayı 70 kere boşaltıp doldurduğunuz durumda bataryanın kullanım ömrü son buluyor. Telefonlarda kullanılacak olan bu bataryaların ideal döngü sayısının da yüzlerce olması gerekiyor.