Streaming müzik hizmetleri şarkıların boyunu kısalttı

14 Mart 2019
139 Görüntülenme

Eskiden plakçılara giderdik, sonra kasetçilere düştü yolumuz. Plaktan korsan kaset yaptırırdık kendimize. Sonra mükemmel sese sahip olduğu söylenen dijital müziğin büyük dedesi CD’ler çıktı karşımıza. Bunların da korsanları çıkınca çok şaşırdık ama hoşumuza da gitmedi değil. Üç kuruş korsan parası verip onlarca şarkı dinlemek. Sonra korsan müzik siteleri çıktı. Ve hepsinin köküne kibrit suyunu hukuk döktü. Hayır şaka streaming müzik hizmetleri yaptı bunu.

Eğer bir şarkıyı arada bir reklam dinleme pahasına bedavaya dinleyebiliyorsanız, veya ayda eskiden bir CD’ye verdiğiniz para kadar para verip tamamen ücretsiz dinliyorsanız neden korsan müziğin peşinden koşasınız ki? Eskinin en azılı korsanları bile bu işten çıktı.

Apple Music, Google, SoundCloud, Spotify… Bu uygulamalar sayesinde müziğe doyduk. Doyduk da peki bu müziği bize getirenler ne yaptı? Bunları biraz incelemekte fayda var:

  • Şarkıcılar şarkılarının dinlenme süresi kadar değil, indirilme sayısı kadar para kazanıyor.
  • Uzun bir şarkıdan kazandığınız parayla 30 saniyelik bir şarkıcıktan kazandığınız para aynı. Böyle olunca şarkıcılar şarkılarının sayısını artırıp boylarını kısaltma yoluna gittiler.
  • ABD’deki TOP 100 listelerinde onlarca yıldır ilk kez 3 dakikanın altında şarkılar kendini göstermeye başladı.
  • Şarkıcıların albümlerindeki ortalama şarkı sayısı 7-12 iken bu sayı 15’in üstüne çıktı.
  • Albümünde 15’in üstünde şarkısı olanların bu şarkılarının yüzde 60’ından fazlası 3 dakikanın altında

Teknoloji ve onun getirdiği ekosistem para kazanmaya çalışıyor ve bunu yapmak için paranın onları zorladığı yönlere doğru gidiyorlar. Şimdilik üç dakikanın altında olan şarkıların önümüzdeki yıllarda 2 dakikanın altına inmeyeceğini kim garanti edebilir?

Peki bu trend TV dizilerine yansırsa ne olur?

İlginizi çekebilir

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?
32 okunma
32 okunma

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?

Onur Binay - 22 Mart 2019

AirPods'ları bir Android telefona bağlamak, Bluetooth ile herhangi bir cihazı bağlamakla aynı. Android cihazınızda Bluetooth ayarlarını açın. Yeni Bir Aygıt…

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı
30 okunma
30 okunma

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı

Onur Binay - 22 Mart 2019

Kısa süre önce Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Oppo'nun ilk 5G akıllı telefonu, küresel denetim hizmetleri kurumu Sporton International tarafından yürütülen…

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi
32 okunma
32 okunma

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi

Onur Binay - 22 Mart 2019

WhatsApp, Business için resmi beta beta programını açtıktan sonra, iş kullanıcıları yeni özellikleri test etmeye başladı. Özellikle, WhatsApp kısa bir süre…

%d blogcu bunu beğendi: