Apple, kurulduğu günden bugüne dek cihazlarında sadeliği ve şıklığı ön plana çıkaran bir şirket. Öyle ki “basitlik” insan hayatında pek de olumlu karşılanan bir kavram değilken Apple bu kavramı odaklanma ve tasarımla birleştirerek basitliği en büyük özelliği olarak tüketicilere sunuyor.

Apple, her ne kadar basitliği savunan bir şirket olsa da The One Device: The Secret History of the iPhone isimli kitapta yer alan bilgilere göre eğer Apple’da tüm söz hakkı Steve Jobs’un olsaydı, iPhone’lar bugünkü basitliği ve sadeliği yakalayamayacaktı.

iPhone’un tarihinde bilinmeyen bilgilerin anlatıldığı bu kitapta en dikkat çeken noktalardan birinde Steve Jobs, ilk iPhone’da tek bir tuş yerine iki tuş olmasını ve ikinci tuşun uygulamalardan bir önceki sayfaya dönme işlevine sahip olması gerektiğini savunyor. Steve Jobs’un bu fikri tasarım ekibini ikiye bölerken Apple’da 19 yıldır arayüz tasarımcısı olarak çalışan Imran Chaudhri, bu konuda Steve Jobs’a kafa tutuyor.

Chaudri, ikinci bir geri tuşunun iPhone’u çok daha karmaşık hale getireceğini, basitliğini kaybederek tıpkı diğer telefonlar gibi olacağını söylerken başta bu olay Imran Chaudhri ve Steve Jobs arasında bir kavgaya dönüşüyor ancak sonunda pes eden kişi Steve Jobs oluyor.

Eğer Steve Jobs, bu tartışmada pes eden taraf olmak yerine kurucu ve yetki sahibi isim olduğu için ekibini dinlemeseydi bugün iPhone’u öne çıkaran en önemli yönü olmayacaktı ve kim bilir; belki de iPhone da tüm telefonlar gibi olacağı için akıllı telefon dünyası bu kadar gelişemeyecekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here