Steve Jobs büyüsü de bir yere kadar

7 Kasım 2018
3593 Görüntülenme

Apple’ın piyasa değerinde sert düşüşler yaşanıyor. Yeni ürün çıkmışken, telefonların satışları güzel gidiyor derken nereden çıktı bunlar? Hemen Türkiye ve dünyadan örneklerle anlatalım:

Apple Türkiye’de döviz krizini en kötü değerlediren şirketlerden biri oldu. Döviz artıp Türk Lirası değer kaybederken Apple döviz kurunu aşağıda bırakınca gelen turistler dahi üçer beşer Apple ürünlerini alarak mutlu oldular. Apple bu kadar mutlu oldu mu bilinmez. Ama sonrasında Türk Lirası değer kaybederken Apple yine yanlış bir kararla Apple uygulama mağazasındaki döviz kurunu neredeyse 7 TL seviyesine çıkardı. Bu yüzden de Apple’ın alamet?i farikası olan uygulamalar inanılmaz pahalıya gelmeye başladı. Bu sadece Türkiye’den bir örnek.

Eskiden Apple yeni bir ürün çıkaracağı zaman insanlar bilgisayarlarının başına geçer uzun uzun sonuna kadar etkinliği seyreder, bu da yetmezmiş gibi sonrasında sabaha kadar oturur bunun kritiğini yapardı. O zamanlar bunu yaptıracak ürünler vardı.

Geçtiğimiz günlerde bir lansman yaptılar. Apple’ın kucaklayıp Amerikalara taşıdığı birkaç gazeteci dışında konuyu tartışan görmedim. Yeni çıkan ürün gamının ne olduğuna bakan bile görmedim. Burada tartışılan şey ürünlerin iyiliği kötülüğü değil. Apple ürürler hiçbir zaman en yüksek ekran çözünürlüğü veya en iyi işlemciye sahip olduğu için alınıp satılmadı. O sevgi objesi olarak heyecan yaratırdı. Artık yaratmıyor.

Yeni saat, yeni bilgisayar, yeni tablet. Ama yeni heyecan yok. O yüzden de borsada 1 trilyon sınırının altına iniş yaptı. Kara Cuma, Noel alışverişi, vs… Bu dönemlerde satışlarını artırabilir. ABD pazarında rakiplerini de geçebilir. Ama içinde olduğu dünya artık o kadar kolay ürün satabileceği, şov yapabileceği bir ortam olmaktan çıktı. Android temelli ürünlerde dominant Çin firmaları ortalığı yıktı geçti. Birbirleriyle yarışıyorlar artık. Kimsenin “iPhone killer” olma derdi kalmadı.

Steve Jobs’ın gerçekten şirket ve pazar üstünde bir büyüsü vardı. Öldükten sonra da devam etti. Ama bir yere kadar. Artık o yerdeyiz.

İlginizi çekebilir

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?
32 okunma
32 okunma

Apple AirPods Android telefon ile nasıl kullanılır?

Onur Binay - 22 Mart 2019

AirPods'ları bir Android telefona bağlamak, Bluetooth ile herhangi bir cihazı bağlamakla aynı. Android cihazınızda Bluetooth ayarlarını açın. Yeni Bir Aygıt…

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı
29 okunma
29 okunma

Oppo’nun ilk 5G akıllı telefonu 5G CE sertifikası aldı

Onur Binay - 22 Mart 2019

Kısa süre önce Türkiye'de hizmet vermeye başlayan Oppo'nun ilk 5G akıllı telefonu, küresel denetim hizmetleri kurumu Sporton International tarafından yürütülen…

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi
32 okunma
32 okunma

WhatsApp’a yalan haberlerle mücadele için iki yeni özellik geldi

Onur Binay - 22 Mart 2019

WhatsApp, Business için resmi beta beta programını açtıktan sonra, iş kullanıcıları yeni özellikleri test etmeye başladı. Özellikle, WhatsApp kısa bir süre…

%d blogcu bunu beğendi: