https://ihowtomake.com https://ihowtocheck.com https://ihowtodownload.com https://mybkexperiencex.com https://mycfavisites.com https://ihowtocreate.com https://arbysfeedbacksurvey.com https://ijacklistens.com https://talkasurvey.com https://lowessurveyz.com https://ihowtoinstall.com

Steve Jobs büyüsü de bir yere kadar

Apple’ın piyasa değerinde sert düşüşler yaşanıyor. Yeni ürün çıkmışken, telefonların satışları güzel gidiyor derken nereden çıktı bunlar? Hemen Türkiye ve dünyadan örneklerle anlatalım:

Apple Türkiye’de döviz krizini en kötü değerlediren şirketlerden biri oldu. Döviz artıp Türk Lirası değer kaybederken Apple döviz kurunu aşağıda bırakınca gelen turistler dahi üçer beşer Apple ürünlerini alarak mutlu oldular. Apple bu kadar mutlu oldu mu bilinmez. Ama sonrasında Türk Lirası değer kaybederken Apple yine yanlış bir kararla Apple uygulama mağazasındaki döviz kurunu neredeyse 7 TL seviyesine çıkardı. Bu yüzden de Apple’ın alamet?i farikası olan uygulamalar inanılmaz pahalıya gelmeye başladı. Bu sadece Türkiye’den bir örnek.

Eskiden Apple yeni bir ürün çıkaracağı zaman insanlar bilgisayarlarının başına geçer uzun uzun sonuna kadar etkinliği seyreder, bu da yetmezmiş gibi sonrasında sabaha kadar oturur bunun kritiğini yapardı. O zamanlar bunu yaptıracak ürünler vardı.

Geçtiğimiz günlerde bir lansman yaptılar. Apple’ın kucaklayıp Amerikalara taşıdığı birkaç gazeteci dışında konuyu tartışan görmedim. Yeni çıkan ürün gamının ne olduğuna bakan bile görmedim. Burada tartışılan şey ürünlerin iyiliği kötülüğü değil. Apple ürürler hiçbir zaman en yüksek ekran çözünürlüğü veya en iyi işlemciye sahip olduğu için alınıp satılmadı. O sevgi objesi olarak heyecan yaratırdı. Artık yaratmıyor.

Yeni saat, yeni bilgisayar, yeni tablet. Ama yeni heyecan yok. O yüzden de borsada 1 trilyon sınırının altına iniş yaptı. Kara Cuma, Noel alışverişi, vs… Bu dönemlerde satışlarını artırabilir. ABD pazarında rakiplerini de geçebilir. Ama içinde olduğu dünya artık o kadar kolay ürün satabileceği, şov yapabileceği bir ortam olmaktan çıktı. Android temelli ürünlerde dominant Çin firmaları ortalığı yıktı geçti. Birbirleriyle yarışıyorlar artık. Kimsenin “iPhone killer” olma derdi kalmadı.

Steve Jobs’ın gerçekten şirket ve pazar üstünde bir büyüsü vardı. Öldükten sonra da devam etti. Ama bir yere kadar. Artık o yerdeyiz.

Paylaş