İlk olarak iOS uygulaması kullanıcıları tarafından tespit edilen seçenek, kullanıcıların keşif gibi algoritmik olarak oluşturulmuş çalma listelerinde duydukları belirli müzisyenleri engellemelerini sağlayor.

Etkinleştirildiğinde, sanatçıların şarkıları kullanıcıların kitaplığında, çalma listelerinde veya radyo istasyonlarında çalmıyor. Ancak bu özellik henüz müzisyenin yer aldığı şarkılar için çalışmıyor. Engellemeyi geri almak mümkün ama özellik ortak şarkılarda geçerli değil.

Spotify, sorunlu buldukları sanatçıları isteksizce desteklediklerini düşünen kullanıcıların tepkilerine yanıt olarak 2017’den beri bir kara liste özelliği ortaya koydu. Müzik yayını hizmeti, “Nefret içeren İçerik ve davranış politikası”nın bir parçası olarak geçen yılın Mayıs ayında R. Kelly ve XXXTentacion’ın şarkılarını platformdan çıkardı. Ancak birçok kullanıcının sansür eylemi olduğunu iddia ettikten sonra değişiklikler tersine çevrildi.

Sessize alma özelliği, bazı sanatçıların platformdan tamamen yasaklanması yol açabilir.

Şu anda yalnızca iPhone ve iPad kullanıcıları bu özelliğe sahip. Spotify özelliğin masaüstü ve iOS dışı cihazlara gelip gelmeyeceği hakkında yorum yapmadı.

Paylaş