Yağmurlu bir havada dışarıda dolaşırken hava durumuna göre bir şarkı istediğinizde veya güneşli bir günde o an ki modunuza göre bir şarkı istediğinizde bulamıyorsanız, Sporify ve Accuweather bu sorunu ortadan kaldırmaya geliyor.

Bu iki şirket, Climatune ismini verdikleri site üzerinden hava durumuna göre müzik öneren bir sistem üzerinde çalışmalara başladılar. Güneşli, yağmurlu, karlı, bulutlu vb. havalar için oluşturulmuş göreseller ile birlikte şarkıları size dinleten site, göze oldukça hoş gelen bir temaya sahip.

Credit

Kasım 2015'ten Kasım 2016'ya kadar olan 1 sene içerisinde kullanıcıların hangi şehirde hangi hava koşulu yaşanırken daha çok ne tür müzik türü dinledikleri araştırılarak sonuçlar elde edildi. Bu sonuçlar sayesinde de sistem size bulunduğunuz şehire ve şehirde ki hava olayına göre şarkı önerecek. Örneğin; İstanbul’da bulunan Spotify kullanıcıları akustik şarkıları daha çok yağmurlu havalarda tercih ederken, Dans edilebilir tempolu şarkıları ise daha çok güneşli havalarda tercih etmişler.

weather.withspotify.com üzerinden beta hizmetine başlayan sistemi dilerseniz sizde kontrol edebilirsiniz.