Stranger Things’in üçüncü sezonunun ilk gösterimi yaklaşırken Spotify, dizinin müziklerinin dinleyiciler üzerindeki etkisini analiz etti. Popüler dizinin 15 Temmuz 2016’daki lansmanından bu yana dinleyiciler, diziyle ilgili müzikleri Spotify’da 17 milyon saatten fazla dinledi.

Belki de bu esrarengiz dizinin tutkulu takipçileri için The Clash’ın 1981 hiti “Should I Stay or I Should I Go”nun Stranger Things ile ilgili müzikler içinde, dizinin orijinal müziklerinden dinleyicilerin kendi oluşturdukları çalma listelerine kadar en çok dinlenen şarkı olması sürpriz değil. Dizinin Türkiye’deki takipçileri ise en çok dizinin tema müziği olan Stranger Things’i dinlerken, ikinci sırada ise elbette hemen “Should I Stay or I Should I Go” geliyor.

Dinleyiciler dizinin karakterlerine dayanarak kendi çalma listelerini oluşturdu. Eleven en çok çalma listesine ev sahipliği yapan karakter olurken, bu sırlamada Steve Harrington ikinci, Will Byers ise üçüncü sırada yer aldı.

Dinleyiciler “The Upside Down” adlı 3500’ün üzerinde çalma listesi oluşturdu. Bu listelere en çok eklenen şarkı Kyle Dixon ve Michael Stein imzası taşıyan “The Upside Down” oldu. Duyar duymaz diziyi hatırlatan tema şarkısı “Stranger Things” de bu çalma listelerine en çok eklenen bir diğer şarkı olarak öne çıktı.

Spotify’da 15 tane Stranger Things temalı podcast bulunuyor ve dinleyiciler bu podcast yayınları toplam 4600 saat dinledi. Diziyle ilgili en çok dinlenen podcast yayını ise Addi ve Darrel Darnell tarafından hazılanan The Stranger Things Podcast.

The Clash’ın “Should I Stay or Should I Go” adlı şarkısı Stranger Things’in 15 Temmuz 2016 yılındaki ilk gösterimiyle birlikte, gösterimden önceki 2 haftaya kıyasla yüzde 30 oranında arttı.

Stranger Things müzikleri, Amerika’da diğer ülkelere göre daha fazla dinlendi. Amerika’yı ise İngiltere ve Meksika takip etti.

Paylaş