SpaceX’in roketiyle Londra-New York arası yolculuk 30 dakika sürecek

SpaceX'in roket Starship, dünyadaki farklı yerlere seyahat etmek için de kullanılabilir. Dünya üzerinde bir noktadan diğer noktaya roket yolculuğu uçuş zamanını önemli ölçüde azaltabilir Londra'dan Şanghay veya New York'a gelmek yarım saatten az sürebilir. Bu uzun mesafeli uçuşları ise 2030 yılında başlayacak.

21 Mart 2019
1179 Görüntülenme

Roketle yapılan uzun mesafeli uçuşlar, uçak yolculuğunu önemli ölçüde azaltabilir.
Londra’dan  New York’a yapılacak bir yolculuk, SpaceX’in Starship roketiyle sadece 29 dakika sürecek. Londra – Sydney arası ise bir saatin altında olacak.

İsviçreli bir firma UBS olan,  2030 yılında roket seyahati pazarının 15 milyar euroyu bulmasını bekliyor. Firmaya göre uzay turizmi de kendi başına 2.3 milyar euroluk bir pazar oluşturacak.

Uzmanlar, yeryüzünde uzun mesafeli hava yolculuğunun geleceğinin, Dünya’ya dönmeden önce üst atmosfere giren roketler olacağını belirtti.

Dış uzayda yapılan bu hızlı yolculuklar, uzay turizmi yarışında yarışan SpaceX ve Virgin Galactic için çok kazançlı bir pazarı temsil ediyor.

UBS’li analistler Jarrod Castle ve Myles Walton, “Bazıları uzun mesafeli seyahat pazarına bilim kurgu olarak hizmet vermek için alan kullanma potansiyelini görse de, büyük bir pazar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Uzay turizminin hala yeni olduğu, teknolojinin kanıtlanması ve maliyetin düşmesiyle daha yaygın hale geleceği düşünülüyor.

Halen 23 saat sürebilen Londra – Sidney arasındaki uzun mesafeli uçuşlar roketle bir saatten az sürecek.

Mars ve diğer gezegenlere yapılan uzay turizmi de gerçek olacak. Uzay istasyonlarında oteller inşa etmek için imzalar atıldı.

Analistler, bugün yaklaşık 300 milyar £ (400 milyar dolar) değerinde olan uzay endüstrisinin 2030 yılına kadar 610 milyar £ ‘a (805 milyar dolar) çıkacağını tahmin ediyor.

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
44 okunma
44 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
43 okunma
43 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
45 okunma
45 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: