Roketle yapılan uzun mesafeli uçuşlar, uçak yolculuğunu önemli ölçüde azaltabilir.
Londra’dan  New York’a yapılacak bir yolculuk, SpaceX’in Starship roketiyle sadece 29 dakika sürecek. Londra – Sydney arası ise bir saatin altında olacak.

İsviçreli bir firma UBS olan,  2030 yılında roket seyahati pazarının 15 milyar euroyu bulmasını bekliyor. Firmaya göre uzay turizmi de kendi başına 2.3 milyar euroluk bir pazar oluşturacak.

Uzmanlar, yeryüzünde uzun mesafeli hava yolculuğunun geleceğinin, Dünya’ya dönmeden önce üst atmosfere giren roketler olacağını belirtti.

Dış uzayda yapılan bu hızlı yolculuklar, uzay turizmi yarışında yarışan SpaceX ve Virgin Galactic için çok kazançlı bir pazarı temsil ediyor.

UBS’li analistler Jarrod Castle ve Myles Walton, “Bazıları uzun mesafeli seyahat pazarına bilim kurgu olarak hizmet vermek için alan kullanma potansiyelini görse de, büyük bir pazar olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Uzay turizminin hala yeni olduğu, teknolojinin kanıtlanması ve maliyetin düşmesiyle daha yaygın hale geleceği düşünülüyor.

Halen 23 saat sürebilen Londra – Sidney arasındaki uzun mesafeli uçuşlar roketle bir saatten az sürecek.

Mars ve diğer gezegenlere yapılan uzay turizmi de gerçek olacak. Uzay istasyonlarında oteller inşa etmek için imzalar atıldı.

Analistler, bugün yaklaşık 300 milyar £ (400 milyar dolar) değerinde olan uzay endüstrisinin 2030 yılına kadar 610 milyar £ ‘a (805 milyar dolar) çıkacağını tahmin ediyor.

Paylaş