SpaceX’in Crew Dragon adlı mekiği Dünya’ya döndü

SpaceX'in Amerikan  Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) için geliştirdiği personel taşıyıcı Crew  Dragon mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan (UUİ) Dünya'ya döndü.

11 Mart 2019
1287 Görüntülenme

NASA’dan yapılan açıklamada, insansız uçuş testi için UUİ’ye  gönderilen mekiğin, ABD’nin Florida eyaletinin 450 kilometre açığında Atlantik  Okyanusu’na indiği bildirildi.

NASA’nın “Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında UUİ’ye  astronot taşımak amacıyla üretilen mekik, 2 Mart’ya uzaya fırlatılmıştı. 3  Mart’ta istasyona ulaşan mekik, 6 gündür uzayda bulunuyordu.

İnsansız uçuş testinin başarısının ardından Temmuz ayında insanlı test  uçuşunda 2 NASA astronotu UUİ’ye taşınacak. Öte yandan, Ticari Mürettebat Geliştirme Programı içinde yer alan  ABD’li havacılık şirketi Boeing’in de “Starliner” adlı personel taşıyıcı  mekiğinin insansız uçuş testini nisanda, onun başarılı olması halindeyse insanlı  uçuş testini ağustosta yapmayı planladığı belirtildi.

İnsanlı test uçuşlarının ardından her iki mekik projesi de NASA’nın  sertifikasyon prosedüründen geçirilecek ve prosedürlerin tamamlanması halinde  UUİ’ye astronot taşınmaya başlanacak.

Amerikalı astronotlar, UUİ’ye halen Rusya tarafından taşınıyor. Bu  konuda Rusya ile yapılan anlaşmanın süresi nisan ayında doluyor. Bu tarihten  sonra özel şirketlerin insanlı uçuşlarının devreye girmesi bekleniyor.

NASA, 2011’den bu yana insanlı uçuş yapmıyor

NASA, kamu kaynaklarıyla yürütülen Discovery, Endeavour ve Atlantis  uzay mekiği programlarını 2011’de ART arda sona erdirmesinin ardından uzaya  insanlı uçuş gerçekleştirmiyordu.

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa  Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan UUİ’de farklı ülkelerin  astronotlarından oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

SpaceX’in Dragon kargo mekiği UUİ’ye ikmal malzemeleri taşırken  istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.

İlginizi çekebilir

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu
45 okunma
45 okunma

Instagram, saldırıya uğramış hesapları kurtarmanın kolay yollarını sundu

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Hesabınız çalındıysa Instagram biraz daha güvence sağlayabilir. Sosyal ağ, bir hesabı kurtarmayı kolaylaştıracak ve hırsızların ilk etapta hareketten kurtulmalarını zorlaştıran…

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi
43 okunma
43 okunma

MIT nesneleri görerek hissedebilen robot kolu geliştirdi

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Yeni AI, yalnızca nesneye bakarak bir nesneye dokunmanın nasıl hissedeceğini tahmin edebiliyor. Ayrıca, bir nesneye dokunarak oluşturduğu dokunsal verilerden görsel bir…

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir
45 okunma
45 okunma

Almanlar yakında iPhone’larını sanal kimlik kartları olarak kullanabilir

Onur Binay - 17 Haziran 2019

Apple orijinal olarak NFC okuyucusunu iPhone'larda kilitledi. Böylece sadece temassız ödeme kartları için veri formatını destekledi. Bu da Apple Pay'in…

%d blogcu bunu beğendi: