NASA’dan yapılan açıklamada, insansız uçuş testi için UUİ’ye  gönderilen mekiğin, ABD’nin Florida eyaletinin 450 kilometre açığında Atlantik  Okyanusu’na indiği bildirildi.

NASA’nın “Ticari Mürettebat Geliştirme Programı” kapsamında UUİ’ye  astronot taşımak amacıyla üretilen mekik, 2 Mart’ya uzaya fırlatılmıştı. 3  Mart’ta istasyona ulaşan mekik, 6 gündür uzayda bulunuyordu.

İnsansız uçuş testinin başarısının ardından Temmuz ayında insanlı test  uçuşunda 2 NASA astronotu UUİ’ye taşınacak. Öte yandan, Ticari Mürettebat Geliştirme Programı içinde yer alan  ABD’li havacılık şirketi Boeing’in de “Starliner” adlı personel taşıyıcı  mekiğinin insansız uçuş testini nisanda, onun başarılı olması halindeyse insanlı  uçuş testini ağustosta yapmayı planladığı belirtildi.

İnsanlı test uçuşlarının ardından her iki mekik projesi de NASA’nın  sertifikasyon prosedüründen geçirilecek ve prosedürlerin tamamlanması halinde  UUİ’ye astronot taşınmaya başlanacak.

Amerikalı astronotlar, UUİ’ye halen Rusya tarafından taşınıyor. Bu  konuda Rusya ile yapılan anlaşmanın süresi nisan ayında doluyor. Bu tarihten  sonra özel şirketlerin insanlı uçuşlarının devreye girmesi bekleniyor.

NASA, 2011’den bu yana insanlı uçuş yapmıyor

NASA, kamu kaynaklarıyla yürütülen Discovery, Endeavour ve Atlantis  uzay mekiği programlarını 2011’de ART arda sona erdirmesinin ardından uzaya  insanlı uçuş gerçekleştirmiyordu.

NASA, Rusya Federal Uzay Ajansı, Japonya Uzay Araştırma Ajansı, Avrupa  Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansının ortak projesi olan UUİ’de farklı ülkelerin  astronotlarından oluşan 6 kişilik mürettebat dönüşümlü görev yapıyor.

SpaceX’in Dragon kargo mekiği UUİ’ye ikmal malzemeleri taşırken  istasyonda görev yapan mürettebat Rus yapımı Soyuz mekikleriyle taşınıyor.

Paylaş