Sony PlayStation Başkan Yardımcısı Masayasu Ito’dan ilginç ve bir o kadar da ilgi çeken bir açıklama geldi. Ito, verdiği bir röportajda, Oculus Rift’in sanal gerçeklik teknolojisinin PlayStation VR ile aynı kalitede olmadığını dile getirdi. Ama bu söyleminde PS VR’ı övmek yerine, Oculus Rift’in cihazının daha iyi olduğunu ifade ederek kafaları karıştırdı. Merak edenler için verdiği röportajda tam olarak şunları diyor;

”Eğer yüksek seviyelerde VR kalitesinden bahsediyorsanız evet; Oculus’un daha iyi VR olduğunu kabul edebilirim. Ancak Oculus’u kullanmanız için hem sağlam bir fiyat ödemeniz gerekiyor, hem de sağlam bir bilgisayar sahibi olmanız.

Şu an için hem Oculus hem de HTC Intel i5 ya da daha yüksek bir işlemci ile Nvidia GTX 970 veya daha iyi bir grafik kartı istemekte. Bu sisteme sahip olmayan kullanıcıların önce sistemlerini ciddi paralar harcayarak güncellemeleri, sonra da yine ciddi paralar harcayarak VR cihaz sahibi olmaları gerekiyor… Bir yandan PS VR’a baktığımızda ise çok daha ucuz bir ürünle karşılaşmaktayız.

Tabi burada size konsoldaki VR deneyiminin PC’dekiyle başa baş gideceği gibi bir yalan söyleyemem. Ancak Sony olarak sahip olduğumuz en büyük avantaj, VR cihazımızın PS4 ile çalışıyor olması. Oyuncuların bu ürünü her gün kullanacağını düşünürsek hem kullanımı kolay, hem de kolaylıkla sahip olunabilecek bir ürün yapmak istedik. PS VR sadece sağlam sisteme sahip PC kullanıcıları için değil, marketteki en büyük oyuncu payı için.”

Türkiye Fiyatı Beklenenin Altında

Masayasu Ito, sözlerinde çok da haksız değil. Sebebiyse Oculus Rift ve HTC Vive’ın çözünürlük anlamında bile PlayStation VR’dan yüksek çözünürlük sunduğu bir gerçek. Fakat tazeleme hızı noktasına bakarsakta 120 Hz’lik PS VR’a karşılık Oculus ve Vive’ın hızı 90 Hz’de geride kalıyor.

Fiyat olarak PS VR 399 dolar iken, Oculus Rift’in fiyatı 600 Dolar, HTC Vive ise 800 Dolar civarında. PS VR’ın meraklıları için Türkiye fiyatı ise beklenenin altında. PS VR Türkiye için 1,699 TL’ye satışta bulunuyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here