https://ihowtomake.com https://ihowtocheck.com https://ihowtodownload.com https://mybkexperiencex.com https://mycfavisites.com https://ihowtocreate.com https://arbysfeedbacksurvey.com https://ijacklistens.com https://talkasurvey.com https://lowessurveyz.com https://ihowtoinstall.com

Sony Xperia XZ ve Xperia X Compact IFA 2016’da Tanıtıldı

Sony, Berlin’de düzenlenen IFA 2016 fuarı kapsamında yeni iki akıllı telefonu Sony Xperia XZ ve Xperia X Compact’ı duyurdu.

Son dönemde Z serisinden vazgeçerek X serisi altında yeni modellerini kullanıcılarla buluşturan Sony, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı IFA 2016‘da az önce yaptığı basın toplantısıyla yeni iki akıllı telefonu Sony Xperia XZ ve Xperia X Compact’ı resmi olarak tanıttı.

Sony Xperia XZ üst seviyede yeni bir model olarak karşımıza çıkarken Xperia X Compact ise Xperia X’in teknik performansından ödün vermeden bazı kısıtlamalarla daha küçük boyutlarda başarılı bir telefon deneyimi vaat ediyor.

xperia xz (1)

Sony Xperia XZ Özellikleri

Sony’nin yeni akıllı telefonu Xperia XZ, üst seviye donanımıyla karşımıza çıkıyor. 5.2 inçlik Full HD çözünürlüklü LCD ekranı olan Xperia XZ gücünü Snapdragon 820 işlemcisinden alıyor. Cihaz, 3GB RAM ve 32GB dahili depolama alanıyla geliyor, ayrıca cihazın depolama alanı microSD kart ile arttırılabiliyor.

Sony Xperia XZ modelinde şirket 2900mAh kapasiteli bataryaya yer veriyor, bu batarya ilk etapta düşük gibi görünse de Sony bu batarya kapasitesinin bir günü rahatlıkla çıkarabileceği iddiasında. Cihaz hızlı şarjı da destekliyor.

Xperia XZ (GSM Arena)

Xperia XZ (GSM Arena)

Sony Xperia XZ, IP68 Suya ve Toza Karşı Dayanıklılık sertifikası sayesinde su ve tozla temasta belli bir süre belli koşullarda dayanıklılık gösterebiliyor.

Kamera konusunda en iddialı olan şirketlerden Sony, bu cihazında f/2.0 diyafram açıklığına sahip 23MP arka, 13MP ise ön kameraya yer veriyor. Ayrıca söylenene göre şirket, otofokus özelliği daha da geliştirilebilen yeni kamera lensini ilk kez bu modelinde kullanıyor.

Cihaz yeni nesil USB Type-C arabirimiyle bağlantı sağlıyor. Sony Xperia XZ’nin fiyatıyla ilgili ilk bilgi ise Avrupa’da 700 euro fiyatıyla satışa sunacağı yönünde.

Sony Xperia X Compact Özellikleri

Daha önceden Sony, Z serisinde modellerini yüksek donanımla küçük boyutlarda Compact adı altında satışa sunuyordu ancak bu sefer şirket küçük boyutlara sahip Compact modelinde en üst seviye donanım yerine orta-üst seviye bir donanım tercih etmiş.

4.6 inçlik 720p ekranı olan Xperia X Compact, adından da anlaşılacağı üzere Android tarafında karşımıza çıkan güncel modellere göre daha küçük boyutlarda iyi bir teknik performans vermeyi hedefliyor. Snapdragon 650 işlemcisinden gücünü alan cihazda 3GB RAM bulunuyor.

xperia x compact (1)

Her ne kadar Sony bu modelinde en üst donanımı tercih etmemiş desek de, cihaz 720p çözünürlüklü ekranı sayesinde Snapdragon 650 ile birlikte üst seviye donanımlar kadar başarılı bir performans sergiliyor.

Kamera tarafında ise yine üst seviye cihazlar kadar başarılı olduğunu iddia eden Xperia X Compact’ın 23MP çözünürlüklü arka ve 5MP çözünürlüklü ön kamerası bulunuyor. İlk etapta anlaşıldığı üzere Xperia XZ ve X Compact aynı kameraya sahip.

Sony Xperia X Compact’ın ne yazık ki suya ve toza karşı dayanıklılık özelliği yok. İlk söylentilere göre cihaz Avrupa’da 500 euro fiyatıyla satılacak.

Videosu Teknolojiden Anlamayan Adam’da!

IFA 2016 Sony Lansmanı ve Sony Xperia XZ ön incelemesi videosunu bu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Paylaş