Sony Bu Yılın İkinci Çeyreğini Kâr İle Kapattı

4 Ağustos 2017
57 Görüntülenme

Akıllı telefon piyasasında rakiplerinin biraz gerisinde kalan Sony, rakiplerine sunduğu kameralar ile birlikte kar payında artış sağladı.

İkinci çeyrekte yaptığı satışlarla bu yılın en büyük satışını gerçekleştiren şirket, faaliyet karını şimdiden üç katına çıkardı. Bu kârın en büyük mimarları ise yarı iletken ve mobil bölümleri oldu.

Yapılan açıklamada şirketin ikinci çeyrekteki toplam geliri 16.8 milyar Dolar. Yıl genelinde ise %15.2 artışa sahip oldu. Şirketin faaliyet kârına baktığımızda ise %180 artış sağlayarak 1.42 milyar Dolar elde etti. Sonuçlar şunu gösteriyor ki Sony üretim yaptığı tüm bölümlerde büyümeye devam etti.

Özellikle rakip firmaların üst segment cihazlarında tercih ettiği çift arka kamera ile yarı iletken bölümünde patlama yaşandı. Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde yarı iletken bölümü zarar ettiğini açıklayan şirket, bu sene %227’lik dev yükselişle faaliyet kârını 500 milyon Dolar bandına çıkardı.

Akıllı telefon bölümünde ise Sony, daha çok üst segment cihaz üretimine yönelerek bu alanda da yükselişe geçti. Akıllı telefon bölümü faaliyet kârı ise 30 milyon Dolar oldu.

Oyun konsolları ise Oyun ağ ve servisleri bölümüne bağlı olarak satışlarında ikinci çeyrekte %5 artarak 3.15 milyar Dolar elde etti. Faaliyet kârına bakarsak geçen seneye göre düşüşe uğrayarak 160 milyon Dolar oldu. Şimdiye kadar 63 milyon tane satan PlayStation 4 fiyatları düşürülmeseydi faaliyet kârındaki düşüşün artması muhtemel olacaktı.
Bu rakamlar firmanın bu seneki hedeflerini gerçekleştirmesinde büyük moral oldu. 2018’in Mart ayında son bulacak olan 2017 mali yıl değerlendirmesi öncesi şirketin hedefi 75 milyar Dolar gelir ve 4.52 milyar Dolar faaliyet kârı elde etmek olacak.

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!
OYUN
54 okunma
OYUN
54 okunma

Türkiye’nin ilk e-bilardo turnuvası başlıyor!

Mert Yamak - 21 Haziran 2018

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne daha büyük ilgi gören espor alanında, Türkiye’nin ilk bilardo turnuvası, Pool Elite…

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti
Sektörel
226 okunma
Sektörel
226 okunma

Samsung Türkiye Başkan Yardımcısı Tansu Yeğen istifa etti

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

Samsung denildiğinde sektörün yanı sıra son kullanıcının da aklına gelen isimlerden, Samsung Electronics Türkiye Mobil İş Biriminden Sorumlu Başkan Yardımcısı…

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı
Sosyal Medya
108 okunma
Sosyal Medya
108 okunma

Facebook kullanıcı verilerini seçilmiş şirketlerle paylaştı

Mert Yamak - 19 Haziran 2018

acebook'un kullanıcı verilerini "seçilmiş" şirketlerle paylaştığı bildirildi. Facebook'tan konuyla ilgili yapılan açıklamada, kullanıcı bilgilerinin RBC Capital Markets ve Nissan Motor…

Yorum yap